niedziela, 23 lutego 2020 r.

Od św. Korneliusza do św. Wojciecha

Przez osiem dni dwunastoosobowa grupa młodzieży i ich opiekunów z Niemiec gościła w archidiecezji gnieźnieńskiej. Do Polski przyjechali na zaproszenie diecezjalnego duszpasterstwa młodzieży. Na zaproszenie, które zostało złożone w sierpniu ubiegłego roku podczas XX Światowych Dni Młodzieży w Kolonii.

Goszcząca w Gnieźnie, w dniach od 26 lipca do 2 sierpnia br. niemiecka młodzież to mieszkańcy miasta Tönisvort położonego przy zachodniej granicy Niemiec niedaleko Düsseldorfu. Tą liczącą blisko 35 tysięcy mieszkańców miejscowość zamieszkują zarówno katolicy jak i protestanci. Ci pierwsi (około 13 tysięcy mieszkańców) tworzą wspólnotę parafialną, której patronuje św. Korneliusz.

Opiekunowie z ŚDM
Gnieźnieńska młodzież bardzo dobrze poznała Tönisvort i jego mieszkańców w sierpniu ubiegłego roku. Pielgrzymując bowiem na spotkanie z Ojcem Świętym Benedyktem XVI podczas XX Światowych Dni Młodzieży w Kolonii, przez kilka dni korzystała z tamtejszej gościnności. – Byliśmy wówczas bardzo serdecznie przyjęci – mówi Kamila Gruszczyńska, uczestniczka XX ŚDM w Kolonii. – Mieszkaliśmy osobno u niemieckich rodzin, natomiast wspólnie zwiedzaliśmy Tönisvort i jego okolicę. Dzięki uprzejmości mieszkańców parafii pw. św. Korneliusza i jej proboszcza mogliśmy przyjrzeć się życiu i bogatej działalności tamtejszej wspólnoty, a przede wszystkim duszpasterstwa młodzieży. Wymienialiśmy się doświadczeniami, rozmawialiśmy o kulturowych różnicach i podobieństwach, udowadnialiśmy, że więcej nas łączy aniżeli dzieli. To wówczas zawiązały się również przyjaźnie, które przez cały miniony rok umacniane były listownie i telefonicznie.

Z rewizytą
Grupa młodzieży i ich opiekunów z Tönisvort, która odwiedziła archidiecezję gnieźnieńską, zamieszkała u swoich rówieśników i przyjaciół. Przez osiem dni wspólnie zwiedzali, modlili się, śpiewali i bawili. Odwiedzili między innymi Bydgoszcz, Biskupin, Lednicę, Neklę i Poznań. Przez jeden dzień towarzyszyli także pielgrzymom zdążającym na Jasną Górę. Dla wielu było to wyjątkowe doświadczenie, gdyż jak sami mówią – w Niemczech tradycja pielgrzymowania prawie zupełnie zaginęła. – Choć w naszym kraju spora część społeczeństwa określa się mianem wierzących to ich praktykowanie pozostawia sporo do życzenia – mówi Gregor Feindt, z parafii w Tönisvort. – Mała liczba wiernych uczęszczających regularnie do kościoła sprawia natomiast, że wszyscy bardzo dobrze się znamy. Co więcej, być świadomym katolikiem, szczególnie wśród młodych, oznacza angażować się w życie parafii. Tego zaangażowania chcemy się uczyć także od Polaków
Goście z Niemiec spotkali się również z ks. Radosławem Orchowiczem, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, ks. dr. Mieczysławem Polakiem z Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie oraz Robertem Gawłem Przewodniczącym Rady Miasta Gniezna. Do Niemiec młodzież i ich opiekunowie powrócili 2 sierpnia. Przed wyjazdem, dziękując za serdeczną gościnę, ponownie zaprosili gnieźnian do złożenia wizyty w Tönisvort.

Marcin Makohoński

Polecamy