wtorek, 18 lutego 2020 r.

Romański skarb

12 września parafia pw. Imienia NMP w Inowrocławiu przeżywać będzie niezwykłą uroczystość. Tego dnia, podczas sumy odpustowej o godzinie 18. ks. bp Bogdan Wojtuś poświęci elementy nowej aranżacji prezbiterium romańskiego, na którą składają się: ołtarz, ambona, tabernakulum i mozaika. Poświęcone zostaną także nowe drzwi do zakrystii i wejścia na chór wykonane w szkle hartowanym.

Z okazji uroczystości odpustowych ku czci Imienia Najświętszej Marii Panny pragniemy podziękować Panu Bogu i Madonnie Uśmiechniętej za otrzymane łaski – mówi ks. kan. Tadeusz Kościelny, proboszcz parafii. – Kiedy myślę o blasku naszej romańskiej świątyni, wierzę, że jest to cud. Kościół, który uległ w przeszłości spaleniu, po tak wielu latach odzyskał swoją dawną świetność. Zwieńczeniem renowacji naszego kościoła była koronacja Madonny Uśmiechniętej i Dzieciątka Jezus, której w 2000 roku dokonał abp Henryk Muszyński. Kultywujemy to wydarzenie w naszej pamięci, a kontynuacją tego dzieła jest nadanie nowego kształtu prezbiterium wykonanego według projektu mgr inż. arch. Ewy Pasoń z Bydgoszczy.
Kościół pw. Imienia NMP jako pierwszy kościół romański w Polsce został ozdobiony piękną mozaiką, która usytuowana jest na powierzchni konchy w absydzie świątyni. Twórcą imponującej kompozycji jest ks. Henryk Kaszycki, absolwent Wydziału Artystycznego UMK oraz Watykańskiej Szkoły Mozaiki. Mozaika została sprowadzona z włoskiej firmy Orsoni w Wenecji. Wykonana jest z ośmiu gatunków złota
o próbie 22,5 karata. Mozaika ukazuje łaciński krzyż o „belkach” wypełnionych elementem romańskiej plecionki, a na skrajach znajdują się symbole czterech ewangelistów. W miejscu skrzyżowania belek umieszczono Christogram Chi-Rho wraz z literami Alpha i Omega.
Nowy ołtarz, ambonę i mensę tabernakulum wykonano w białym granicie (cristal bianca), sprowadzonym z Hiszpanii. Prace kamieniarskie wykonała firma Ryszarda Zamożniała z Gniewkowa. Natomiast miedziane tabernakulum romańskie wykonał Hieronim Marszał z Rudek k. Trzemeszna.
Liczne prace, w których wyjątkową rolę odegrał inż. Piotr Hopcia, od wielu lat pracujący przy renowacji romańskiej świątyni, wpisują się w tegoroczny jubileusz 30-lecia powojennych dziejów parafii pw. Imienia NMP, a tym samym w 30. rocznicę posługi proboszczowskiej ks. kan. Tadeusza Kościelnego.

Jacek Nijak


W artykule "Romański skarb" (PK nr 35 z 27.08.2006) napisałem, że twórcą mozaiki w kościele Imienia NMP w Inowrocławiu jest ks. Henryk Kaszycki. Pragnę sprostować, że mozaika została wykonana przez ks. Henryka Kaszyckiego według projektu mgr inż. arch. Ewy Pasoń, która jest autorem nowej aranżacji prezbiterium romańskiego.

Polecamy