środa, 3 czerwca 2020 r.

Błogosławiąc Jubilatom

Tradycyjnie już w styczniu odbywają się rejonowe spotkania doradców Katolickiego Poradnictwa Rodzinnego, którym przewodniczy bp Bogdan Wojtuś. Jednym z punktów tych spotkań jest uroczysta Eucharystia, podczas której pary małżeńskie obchodzące 1, 2, 3, 4, 5, 10, 15, 20, 25, 30... rocznicę ślubu odnawiają składane przyrzeczenia małżeńskie.

- Spotkania z parami małżeńskimi obchodzącymi kolejne rocznice zawarcia swojego związku odbywają się od dwóch lat i nierozłącznie towarzyszą wizytom bp. Bogdana Wojtusia oraz przedstawicieli Referatu Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie w rejonowych ośrodkach Katolickiego Poradnictwa Rodzinnego – mówi ks. dr Franciszek Jabłońsk, diecezjalny duszpasterz rodzin. – Każde spotkanie rozpoczyna się uroczystą Mszą św., podczas której ks. Biskup wygłasza okolicznościową homilię, a jubileuszowe pary małżeńskie odnawiają zawartą przed laty przysięgę. Następnie małżonkowie podchodzą do ks. Biskupa, który każdej parze udziela indywidualnego błogosławieństwa na dalsze lata wspólnego życia. Podczas każdej takiej uroczystości przyrzeczenia małżeńskie odnawia średnio około stu par. W wielu parafiach są to nie tylko małżeństwa świętujące swój jubileusz, ale także rodzice dzieci przystępujących do I Komunii św., czy sakramentu Bierzmowania.
Po uroczystej Mszy św. odbywa się specjalne spotkanie formacyjne dla doradców Katolickiego Poradnictwa Rodzinnego, które połączone jest z tradycyjnym łamaniem się opłatkiem. W trakcie spotkań prezentowany jest również wybór specjalistycznych materiałów, z których można skorzystać w przygotowaniu młodych ludzi do sakramentu małżeństwa. Jest to również czas refleksji i dzielenia się doświadczeniem z własnej pracy.
W tym roku bp Bogdan Wojtuś spotka się ze 180 doradcami Katolickiego Poradnictwa Rodzinnego pracującymi w: Gnieźnie, Inowrocławiu, Murowanej Goślinie, Orchowie, Słupcy, Wągrowcu, Wrześni, Złotnikach Kujawskich i Żninie. W tej grupie znalazło się również 35 nowych doradców, którzy w ubiegłym roku ukończyli Studium Życia Rodzinnego.

Marcin Makohoński

Polecamy