wtorek, 17 września 2019 r.

600-lecie Zagórowa

W dniach 23-24 czerwca społeczność Miasta i Gminy Zagórowa świętowała jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich tej miejscowości. Obchody rocznicowe uświetniła uroczysta Msza św. sprawowana przez abp. Henryka Muszyńskiego, który dzień wcześniej został ogłoszony Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Zagórowa.

 

     Na wstępie Eucharystii sprawowanej w miejscowym kościele parafialnym pw. Ap. Piotra i Pawła, przypomniano historię Zagórowa wraz z najważniejszymi datami, które znajdują się w miejscowych kronikach. Wspominano pierwszy zapis o Zagórowie z 1240 roku, oraz rok 1407, kiedy to Król Polski Władysław Jagiełło wydał zezwolenie opatowi klasztoru w Lądzie na lokację miasta.   Uroczysta Msza św. była także okazją do poświęcenia wyremontowanego kościoła parafialnego, który w ostatnim czasie poddawany był szeregowi prac konserwatorskich. Do tego wspólnego dzieła mieszkańców parafii i ich duszpasterzy, nawiązał w wygłoszonej homilii abp Henryk Muszyński, który wskazał na świątynię, jako na miejsce inspiracji, gdzie złączone jest w jedno – to co dobre i piękne.

     W jubileuszowej Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych, poczty sztandarowe oraz licznie przybyli mieszkańcy Zagórowa.

 

Marcin Makohoński

Polecamy