wtorek, 17 września 2019 r.

Rozpoczął się VII Zjazd Gnieźnieński

Odczytaniem fragmentów z Ewangelii rozpoczął się w Gnieźnie VII Zjazd Gnieźnieński pod hasłem ,,Człowiek drogą Europy". Według szacunków organizatorów w kongresie uczestniczy około 600 gości - duchownych różnych Kościołów chrześcijańskich, liderów organizacji i stowarzyszeń religijnych, ludzi kultury, nauki i polityki oraz przedstawicieli innych religii.


Witając zebranych gospodarz miejsca abp Henryk Muszyński podkreślił, że to właśnie w Gnieźnie w sposób szczególny odczuwamy wielowiekową tradycję, która wyrażana jest w pięknych słowach: ,,stąd nasz ród". ,,Tutaj wszystko się zaczęło i tutaj pragniemy kontynuować naszą polską, wielowiekową, chrześcijańską tradycję, która została nam wskazana przez Ojca Świętego Jana Pawła II" - mówił abp Muszyński.

Słowo do uczestników Zjazdu skierował bp Janusz Jagucki z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, wiceprezes Polskiej Rady Ekumenicznej. "Podczas Zjazdu będziemy wsłuchiwać się w odpowiedzi kim jest człowiek, odpowiedzi inspirowane przez trzy wielkie religie: judaizm, islam i chrześcijaństwo. Wierzę, że obecny zjazd przyniesie nowe impulsy dla naszego wzajemnego dialogu" - mówił bp Jagucki.

Uczestnicy tegorocznego Zjazdu będą pytać o człowieka: kim jest i na ile stanowi fundament cywilizacji Europy. Podejmą także refleksję nad jego miejscem, godnością oraz niezbywalnymi prawami, a także różnymi formami realizacji człowieczeństwa.

za KAI
bg / Gniezno

Polecamy