wtorek, 17 września 2019 r.

Z Mozartem w Adwent

23 listopada i 1 grudnia odbyły się w archikatedrze gnieźnieńskiej koncerty, wchodzące w skład V Poznańskiego Festiwalu Mozartowskiego. Mottem tegorocznego Festiwalu były słowa VOX DIVINA IN TERRA, które w założeniu Fundacji im. Antoniny Kaweckiej, organizatora festiwalu, miały stać się okazją do zadumy nad źródłem ludzkiego talentu i jednocześnie wskazywać na fakt, że ludzka zdolność tworzenia piękna pochodzi od Boga. Oba gnieźnieńskie koncerty zorganizowane zostały staraniem kustosza archikatedry, ks. kan. Jana Kasprowicza, we współpracy z Gnieźnieńskim Klubem Tenisowym.


Pierwszy z koncertów, Requiem Franciszka Ścigalskiego, stał się oprawą Mszy żałobnej za śp. ks. infułata Władysława Zientarskiego, dyrektora archiwum archidiecezjalnego w Gnieźnie w latach 1960 – 1991. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Bogdan Wojtuś, a uczestniczyli w niej między innymi członkowie rodziny ks. Zientarskiego.
Ks. Zientarski odnajdywał i publikował nieznane dotąd kompozycje dyrygentów i kapelmistrzów kapeli katedralnej. Requiem wykonali artyści zespołu Muzyki Dawnej z Collegium Vocale w Bydgoszczy.


Drugi koncert „Cantemus Domino”, który odbył się 1 grudnia, przygotowany został przez solistów Teatru Wielkiego w Poznaniu, Poznańskiego Chóru Katedralnego i Orkiestry Symfonicznej POSM II st. im. M. Karłowicza w Poznaniu. W gnieźnieńskiej katedrze usłyszeć można było kompozycje sakralne Wolfganga Amadeusza Mozarta, m.in. dwie Sonaty Kościelne, Missa brevis D-dur, Alma Dei Creatoris i Litanię Loretańską.

 

Polecamy