niedziela, 31 maja 2020 r.

Abp Gocłowski w Gnieźnie: Europa ma alergię na wartości chrześcijańskie

Europa ma jakiś dziwnie alergiczny stosunek na wartości chrześcijańskie - powiedział metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski podczas pierwszych Nieszporów o św. Wojciechu sprawowanych dziś wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej. Nabożeństwo rozpoczęło dwudniowe uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha. Uczestniczyło w nim blisko 30 kardynałów, arcybiskupów i biskupów z Polski i z zagranicy.

Metropolita gdański przypomniał, że przed dziesięciu laty obchodziliśmy 1000-lecie śmierci św. Wojciecha pod przewodnictwem Jana Pawła II. Papież apelował wówczas o jedność Starego Kontynentu. I Europa rzeczywiście jest jak nigdy zjednoczona pod względem ekonomicznym i politycznym, ma jednak dziwnie alergiczny stosunek do wartości chrześcijańskich. Do ludzkiego życia, zwłaszcza tego najsłabszego rozwijającego się pod sercem matki i tego często marginalizowanego na skutek wieku i choroby.

,,Chce się podpowiadać Kościołowi, co ma robić, dlaczego upiera się przy tych fundamentalnych zasadach. Kwestionuje się świętość małżeństwa, nienaruszalność jego istoty poprzez związki, które nie mają nic wspólnego z sakramentalnym związkiem mężczyzny i kobiety. Po dziesięciu latach od milenium śmierci św. Wojciecha powtarzamy za Janem Pawłem II: nie będzie jedności Europy dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha!" - mówił abp Gocłowski.

Metropolita gdański podkreślił również, że katolicy w Polsce uczestniczą w wielu dziedzinach życia i że mają wielkie zadanie do spełnienia. Niezwykle ważną sprawą jest to, by duch wojciechowy ogarniał wszystkich, którzy te zadania spełniają według swojego powołania, w miejscu które zajmują w Kościele, społeczeństwie i państwie. ,,Nie ulega wątpliwości, jaka jest nauka Kościoła w sprawie życia. Nie można jednak wyręczać się Kościołem i realizować swoje własne interesy polityczne" - zaznaczył abp Gocłowski.

W czasie nabożeństwa Prymas Polski kard. Józef Glemp poświęcił płaszcze nowych członków Towarzystwa św. Wojciecha - organizacji, którą powołał do życia w 1990 roku. Jej działalność streścić można w trzech słowach: kult, formacja, reprezentacja.

Pierwsze oznacza ciągłą troskę o rozwój kultu patrona, drugie świadome pogłębianie własnej wiary, trzecie natomiast czynne uczestniczenie w uroczystościach religijnych, zwłaszcza tych ku czci św. Wojciecha. Obecnie Towarzystwo św. Wojciecha skupia ponad 300 członków zrzeszonych w kołach parafialnych działających na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej.

Po zakończeniu nieszporów z katedry gnieźnieńskiej wyruszyła procesja z relikwiami św. Wojciecha, która w strugach deszczu przeszła do kościoła św. Michała na Wzgórzu Zbarskim, gdzie według tradycji miał się zatrzymać orszak wiozący ciało zamordowanego biskupa Wojciecha. W kościele tym odbywać się będzie całonocne czuwanie modlitewne przy relikwiach męczennika. Procesję prowadzili: bp Stanisław napierała z Kalisza,bp Władysław Blin z Witebska oraz bp Gerhard Feige z Magdeburga, gdzie kształcił się młody Wojciech.

Jutro rano srebrna trumienka z relikwiami św. Wojciecha przeniesiona zostanie na plac u stóp katedry, gdzie sprawowana będzie uroczysta suma odpustowa. Eucharystii przewodniczyć będzie kard. Miloslav Vlk z Pragi, a homilię wygłosi kard. Stanisław Dziwisz z Krakowa.

bg KAI/Gniezno

Polecamy