środa, 3 czerwca 2020 r.

Blisko tysiąc Czechów na odpuście ku czci św. Wojciecha

Blisko tysiąc Czechów przyjedzie w najbliższą niedzielę (29 kwietnia) do Gniezna, by wziąć udział w tegorocznych uroczystościach patronalnych ku czci św. Wojciecha. Będzie to pierwsza, tak liczna pielgrzymka Czechów do grobu naszego wspólnego patrona.

Czesi przyjadą w niedzielę rano i zostaną rozlokowali w gnieźnieńskich szkołach. Przed południem wezmą udział w procesji z relikwiami św. Wojciecha, która tradycyjnie przejdzie ulicami miasta, a później będą uczestniczyć w Sumie odpustowej sprawowanej na placu św. Wojciecha u stóp katedry. Eucharystii przewodniczyć będzie Prymas Czech kard. Miloslaw Vlk, a nie jak wcześniej planowano abp Henryk Muszyński.

Po Mszy św. nasi południowi sąsiedzi udadzą się na posiłek, a później będą zwiedzać katedrę i miasto. Wraz z pielgrzymami do Gniezna przyjedzie także blisko 40 czeskich biskupów i kapłanów. Pierwszą narodową pielgrzymkę Czechów do grobu św. Wojciecha relacjonować będzie czeska telewizja publiczna. Pielgrzymka została zorganizowana z okazji przypadającej w tym roku 1010 rocznicy śmierci św. Wojciecha.

KAI (bg)

Polecamy