czwartek, 4 czerwca 2020 r.

Droga Krzyżowa ulicami miasta

Mieszkańcy Gniezna uczestniczyli 4 kwietnia wieczorem w Drodze Krzyżowej ulicami miasta. W tym roku rozważania przygotowali klerycy gnieźnieńskiego seminarium duchownego, w oparciu o słowa Benedykta XVI wypowiedziane podczas jego ubiegłorocznej pielgrzymki do Polski.

,,Dzisiejszej Drodze Krzyżowej przewodzą kandydaci do kapłaństwa, ale to pójście na przedzie wcale nie oznacza, że są reprezentantami szczególnego wybrania, ale wybrania jednego z wielu” – powiedział przed rozpoczęciem nabożeństwa ks. Bogdan Czyżewski, rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Dodał również, że kapłani chcą iść za panem nie jako elita duchowa, ale jako słudzy miłości.

,,Świadomi, że często w naszej słabości wybrał nas Bóg chcemy iść nie jako elita duchowa, ale jako ci, którym Bóg dał dużo i żądać będzie zdania sprawy z pomnożenia każdego powierzonego talentu. Chcemy iść za Panem nie jako elita duchowa, ale jako słudzy miłości i pilnować, żebyśmy nie stali się ważniejsi od Niego” – mówił ks. rektor Czyżewski.

Wzorem lat ubiegłych nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpoczęło się w centrum miasta, przy kościele garnizonowym. Kolejne stacje rozmieszczone były wzdłuż prowadzącej do katedry ul. Bolesława Chrobrego. Przy niektórych ustawiono bardzo sugestywne przedmioty m.in. konfesjonał, monstrancję, ołtarz. Przy ostatniej stacji stanęła trumna, a obok niej Paschał, co miało symbolizować nasze powołanie do wieczności.

Nabożeństwo skończyło się po zmroku u stóp katedry. Prócz mieszkańców Gniezna uczestniczyli w nim także licznie duchowni, siostry zakonne, reprezentanci stowarzyszeń i organizacji katolickich oraz przedstawiciele władz miasta. Za drewnianym krzyżem niesionym przez kleryków podążali gnieźnieńscy biskupi pomocniczy oraz abp Henryk Muszyński, który na zakończenie nabożeństwa podziękował wszystkim za obecność i udzielił im swojego błogosławieństwa.

,,Jesteśmy powołani do wierności Chrystusowej Ewangelii, która jest Ewangelią życia. Bądźmy przedłużeniem Chrystusowego światła, abyśmy mogli przybliżać Chrystusa tym, którym ciągle jeszcze jest on nie znany” – powiedział abp Muszyński.

za KAI; bg/Gniezno

Polecamy