środa, 3 czerwca 2020 r.

Kard. Glemp w Gnieźnie: kapłan jest z ludzi wzięty i dla ludzi ustanowiony

,,Kapłan jest z ludzi wzięty i dla ludzi ustanowiony” - mówił kard. Józef Glemp w czasie Mszy św. sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa abp. Henryka Muszyńskiego. W swoim słowie Prymas Polski przypomniał niektóre fakty z życia Jubilata i podziękował mu za owocną współpracę.

,,Pięćdziesiąt lat temu w katedrze w Pelplinie przyjąłeś święcenia kapłańskie wchodząc w Tajemnicę Kościoła, która odsłaniała się przed Tobą coraz bardziej. Odsłaniała się w sakramencie chrztu św., którego udzielałeś, jako wikariusz, w nauczaniu dzieci, w sakramencie pokuty, Eucharystii, namaszczeniu chorych, asystowaniu przy ślubach. I oto po kilku latach przyszedł czas wejścia w posługę Słowa, nie tylko po to, by je głosić, ale by je dogłębnie poznawać i stać się nauczycielem nauczycieli” – mówił Prymas Polski przypominając studia odbyte przez abp. Muszyńskiego w Lublinie, Rzymie, Jerozolimie i Heidelbergu.

,,Jako dojrzały w rozumieniu Słowa Bożego stałeś się wykładowcą, ale to Panu Bogu nie wystarczyło. 25 marca 1985 roku razem z innymi biskupami mogłem nad Tobą wyciągnąć ręce i włączyć Cię do grona Kolegium Biskupów, którzy są następcami Apostołów” – mówił dalej kard. Glemp, dodając, że kolejnym ważnym krokiem w kapłańskiej drodze abp. Muszyńskiego było objęcie przez niego arcybiskupstwa gnieźnieńskiego.

Prymas Polski przypomniał także działalność abp. Muszyńskiego na forum międzynarodowym oraz jego posługę w Kościele w Polsce i w Kościele Powszechnym. Podziękowała także metropolicie gnieźnieńskiemu za współpracę, gdy był on wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski oraz przewodniczącego licznych komisji.

bg KAI/Gniezno

Polecamy