czwartek, 28 maja 2020 r.

Uczmy się od naszych św. Patronów

,,Uczmy się od naszych św. Patronów, od św. Wojciecha i bł. Radzyma Gaudentego” – mówił na początku Mszy św. sprawowanej na placu u stóp katedry gnieźnieńskiej abp Henryk Muszyński. Metropolita gnieźnieński przywitał wszystkich uczestniczących w Eucharystii i podziękował im za przybycie.


W swoim słowie abp. Muszyński przypomniał, że 10 lat temu obchodziliśmy 1000-lecie śmierci św. Wojciecha pod przewodnictwem Jana Pawła II. Nazwał on wówczas św. Wojciecha patronem jednoczącej się Europy. ,,Dzisiaj wspominamy nie tylko tę rocznicę, ale gromadzimy się ponownie, aby sławić i wielbić Boga i uczyć się od naszych św. patronów Wojciecha i bł. Radzyma Gaudentego, którego rok milenijny śmierci zakończyliśmy” – mówił metropolita gnieźnieński.

Abp Muszyński przywitał także wszystkich przybyłych na uroczystości. Wśród hierarchów kościelnych obecni są m.in. Prymas Polski kard. Józef Glemp, Prymas Czech kard. Miloslav Vlk, który przewodniczy Eucharystii, abp Kazimierz Nycz metropolita warszawski, biskup polowy Leszek Sławoj Głódź oraz blisko 30 arcybiskupów z Polski i zagranicy. Obecne są także lokalne władze oraz przedstawiciele polonii niemieckiej. Obecny jest także konsul generalny Rosji.

Metropolita gnieźnieński skierował także specjalne słowa powitania do pielgrzymów przybyłych do Gniezna z Czech. Przypomniał, że podczas wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II kilku Czechów przybyłych do Gniezna rozwinęło transparent z napisem ,,Ojcze św. pamiętaj na swoje czeskie dzieci”. Jan Paweł II zamknął wówczas przygotowany tekst i powiedział: ,,Jakżeż bym mógł ja, który noszę w swoim sercu dziedzictwo św. Wojciecha zapomnieć o naszych czeskich braciach i siostrach”.

,,Witam was bardzo serdecznie – mówił abp Muszyński – Dziękujemy Bogu, że doczekaliśmy takich czasów, że możemy razem modlić się u grobu św. Wojciecha”. Słowa te przetłumaczył przybyły razem z pielgrzymami bp Dominik Duka z Hradec Kralove.

bg KAI/Gniezno

Polecamy