czwartek, 28 maja 2020 r.

Zmarł ks. Edmund Karuk

Dzisiaj (24 kwietnia) w szpitalu w Poznaniu zmarł w wieku 64 lat ks. Edmund Karuk. Zmarły kapłan był od 2003 roku proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu.

Śp. Ks. Edmund Karuk urodził się 14 września 1943 roku w Grodnie. We wrześniu 1957 roku rozpoczął naukę w Niższym Seminarium Duchownym Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo w Krakowie. W 1961 roku, po ukończeniu Niższego Seminarium, podjął naukę i dalszą formację duchową w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo również w Krakowie. Po 2-letniej przerwie spowodowanej koniecznością odbycia obowiązkowej służby wojskowej, dnia 24 maja 1969 roku ks. Karuk otrzymał święcenia kapłańskie. Pierwszą placówką duszpasterską, na którą został posłany, jako wikariusz była parafia pw. św. Wincentego a Paulo w Krakowie. W roku 1970 został przeniesiony, również jako wikariusz do parafii pw. Świętej Rodziny w Tarnowie k. Krakowa, gdzie po 3 latach posługi został mianowany proboszczem tej wspólnoty parafialnej. Następnie pełni obowiązki proboszcza parafii pw. NMP Różańcowej w Pabianicach, a od 1992 do 1996 roku proboszcza parafii pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. W roku 1997 ks. Edmund Karuk zostaje mianowany proboszczem parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Gnieźnie. W tym czasie (1997-1999) pełni również obowiązki dyrektora Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, diecezjalnego referenta duszpasterstwa charytatywnego oraz koordynatora duszpasterstwa więziennego. W 2003 roku ks. Karuk został mianowany proboszczem parafii poklasztornej pw. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu.
Osoba śp. ks. Edmunda Karuka była dobrze znana szerokiemu gronu internautów, jako proboszcz parafii internetowej (www.parafia-internetowa.pl). Prowadzony przez niego od 2002 roku serwis internetowy odwiedziło blisko 860 tys. osób.

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Edmunda Karuka rozpoczną się w niedzielę, 29 kwietnia br., wprowadzeniem trumny z ciałem zmarłego kapłana do kościoła poklasztornego pw. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu. W poniedziałek, 30 kwietnia br., odprawiona zostanie o godz. 12.00 Msza św. pogrzebowa, po której ciało zmarłego zostanie pochowane na parafialnym cmentarzu.

Marcin Makohoński

Polecamy