wtorek, 17 września 2019 r.

II Spotkanie Rodzin Szensztackich

W dniach od 29 czerwca do 1 lipca br. w Kolankowie, a następnie w Bydgoszczy, odbywało się II Spotkanie Związku Rodzin Szensztackich. Do uczestników formacyjno-modlitewnego spotkania, obok wielu zaproszonych gości, przybył także abp Henryk Muszyński, który przewodniczył uroczystej Mszy św. 

 

     Na miejsce drugiego Spotkania Rodzin Szensztackich, które odbyło się w minionym tygodniu, wybrano w tym roku Dom Królowej Jedności, którego właścicielem jest od 1994 roku Katolickie Stowarzyszenie Rodzin „Tęcza” działające w archidiecezji gnieźnieńskiej. Wspomniany dom mieści się w odległości ok. 8 km od Łabiszyna pośród bujnych łąk, pól i lasów. I choć nie łatwo tam dotrzeć bez szczegółowej mapy, na spotkanie rodzin szensztackich przybyło ponad 50 osób. Byli to pielgrzymi nie tylko z archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej, ale również z wielu bardziej odległych miejsc rozsianych na terenie naszego kraju oraz z zagranicy.

    

              

Jednym z głównych punktów prawdziwie rodzinnego w swym charakterze spotkania była uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Henryk Muszyński. Arcybiskup gnieźnieński wygłosił również okolicznościową homilię. – Podstawowym i fundamentalnym ośrodkiem formacji jest i pozostanie na zawsze rodzina – wskazywał Ksiądz Arcybiskup. – Jedynie tam gdzie zawodzi rodzina, gdzie Kościół nie spełnia swojego zadania w takim wymiarze, w jakim mógłby spełniać, to wtedy środki społecznego przekazu zastępują ojca matkę, księdza i formują współczesnego człowieka. Środki społecznego przekazu, gdzie bardzo często zaciera się różnica pomiędzy ideologią a rzeczywistością, pomiędzy ideą, a życiem. Środki społecznego przekazu, które często są bardzo dalekie od inspiracji chrześcijańskiej. Istnieją jednak inicjatywy, takie jak choćby wasza, które usiłują przeciwdziałać temu i przywracać rodzinie jej pierwotne, zamierzone przez Boga miejsce. Miejsce niezastąpione, w którym ojciec i matka ustanowieni przez odwiecznego Boga, jako znak życia i miłości, formują nowe pokolenie w duchu Chrystusowej Ewangelii, w duchu wspólnoty i jedności.

 

 

    

     Trzydniowe spotkanie wypełniły radosne śpiewy, modlitwy i liczne świadectwa. Ich ukoronowaniem była wspólna pielgrzymka do Sanktarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, zwanego także „Sanktuarium Zawierzenia” na bydgoskich Piaskach.

    

Marcin Makohoński

Szensztacki Związek Rodzin jest cząstką międzynarodowego Ruchu Szensztackiego, którego nazwa wywodzi się od miejscowości Schönstatt w Niemczech, gdzie na początku naszego stulecia powstał i gdzie obecnie znajduje się centrum Ruchu. Został on założony przez sługę bożego ojca Józefa Kentenicha (1885-1968). Zasadniczym celem Ruchu Szensztackiego jest religijne i moralne odnowienie świata poprzez wychowanie nowego człowieka – żyjącego na co dzień Ewangelią, głęboko religijnego, wewnętrznie wolnego, odpowiedzialnego za siebie i za innych oraz za wspólnotę Kościoła. Nowy człowiek to taki – w którym istnieje harmonia pomiędzy tym co ludzkie a tym co Boże.

     Głównym celem Związku Rodzin jest natomiast religijno-moralna odnowa świata poprzez realizację katolickiego ideału małżeństwa i rodziny. Rodziny te pragną ukazać współczesnemu światu wielkość, piękno i świętość życia małżeńskiego i rodzinnego…”.

bp Bogdan Wojtuś „Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę”, Gniezno 1998

 

Polecamy