środa, 15 lipca 2020 r.

Śmierć nie dzieli

Nad mogiłami żołnierzy radzieckich spoczywających na gnieźnieńskim cmenatrzu św. Wawrzyńca stanęły dwa krzyże: prawosławny i katolicki.  Krzyże poświęcili w uroczystość Wszystkich Świętych abp. Henryk Muszyński oraz archimandryta Cypin Wladisław Aleksandrowicz z Kościoła prawosławnego. W ekumenicznym nabożeństwie, podczas którego modlono się w intencji wszystkich poległych w czasie II wojny światowej uczestniczyli także przedstawiciele lokalnych władz, mieszkańcy miasta oraz rodziny spoczywających w Gnieźnie żołnierzy radzieckich.

Obecny był także Konsul Federacji Rosyjskiej, Władimir Kuzniecow oraz delegacja z partnerskiego miasta Siergijew Posad. Jak przyznał archimandryta Cypin Wladisław Aleksandrowicz, przez wiele lat wspólna modlitwa przy grobach poległych nie była możliwa ze względu na panujący w obu krajach system totalitarny. Dziś, po wielu latach milczenia, nastała nowa rzeczywistość i tym samym nowe możliwości współpracy.
W podobnym duchu o uroczystości wypowiadał się także abp Henryk Muszyński. Jak stwierdził, w obliczu majestatu życia i śmierci powinny zamilknąć wszelkie antagonizmy i oznaki wrogości. Cmentarz jest bowiem dla ludzi wierzących miejscem świętym, wyrazem kultury i przestrzenią pamięci. Dlatego wspólna modlitwa przy mogiłach żołnierzy radzieckich powinna być postrzegana wyłącznie w kategoriach religijnych, a nie – jak czynili to niektórzy – w kategoriach politycznych, czy jakichkolwiek innych.

Polecamy