środa, 15 lipca 2020 r.

„Ty masz SM – SM nie ma Ciebie”

Międzynarodowe Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego przyznało doroczną Nagrodę im. Evelyn Nicholson, Marii Flecie z Gniezna. 12 lutego br., w auli Młodzieżowego Domu Kultury w Gnieźnie, nagrodę wręczyli jej starosta gnieźnieński –Krzysztof Ostrowski i wiceprezes rady głównej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego – Jerzy Zawadzki.

Evelyn Nicholson to kanadyjka, która przez długie lata opiekowała się chorym na stwardnienie rozsiane mężem. Kiedy z powodu pogarszającego się stanu zdrowia został on zmuszony do rezygnacji z pracy zawodowej, zainspirowała go do założenia Kanadyjskiego Towarzystwa SM (stwardnienie rozsiane), a następnie Międzynarodowego Towarzystwa SM. Ta niezwykle prężnie działająca organizacja, która ma swoje oddziały we wszystkich zakątkach świata ustanowiła w 1994 roku specjalną nagrodę dla osób angażujących się w pomoc chorym na SM i nazwała ją imieniem Evelyn Nicholson.
W doświadczeniach życiowych Marii Flety można dostrzec wiele podobieństw do drogi, która kiedyś przebyła Evelyn Nicholson. Jest żoną chorego na SM Marka Flety, którego od ponad 30 lat wspiera w trudnych chwilach i pomaga w codziennych czynnościach. To także pani Maria nakłoniła męża do założenia w Gnieźnie koła, a następnie oddziału Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. Obecnie jest to jeden z najprężniej działających oddziałów w Polsce. Maria Fleta pełni w nim funkcję sekretarza. Stworzyła również punkt doradczy dla chorych na SM, wspiera oddziały PTSM w Żninie, Wrześni i Witkowie oraz współpracuje z Polskim Stowarzyszeniem Osób Niewidomych.

Marcin Makohoński

Polecamy