środa, 18 września 2019 r.

O Gnieźnie w Londynie

W galerii Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie została zorganizowana ekspozycja prac Mirosława Skrzypkowskiego, gnieźnieńskiego fotografika. Wystawę zatytułowano: „Gniezno – Pierwsza Stolica Polski, Perła Szlaku Piastowskiego”. Do 16 lutego br. zwiedzający mogli oglądać przeszło 40 fotografii ukazujących najpiękniejsze zakątki Gniezna i regionu.

Fotografie autorstwa Mirosława Skrzypkowskiego, które zaprezentowano w londyńskiej galerii, zostały podzielone na trzy grupy tematyczne. Ukazywały one bogactwo zabytków oraz walory przyrodnicze Gniezna i jego okolic. Wśród fotografii nie zabrakło również i tych, które prezentowały gnieźnieńskie i podgnieźnieńskie świątynie. Najczęściej jednak oczom zwiedzających ukazywała się dostojna Bazylika Prymasowska na Wzgórzu Lecha.
Jak podkreśla Mirosław Skrzypkowski, wystawa w Londynie cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających, o czym świadczy fakt, że na jej uroczyste otwarcie przybyli nie tylko przedstawiciele Polonii, ale również spore grono Brytyjczyków i co ciekawe, również osób, które tylko tymczasowo przebywają w Anglii.
Patronem honorowym ekspozycji był Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent Rzeczpospolitej na uchodźstwie. Wernisaż gnieźnieńskiego fotografika w Londynie został zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz Polską Organizację Turystyczną w Londynie. Ekspozycja sfinansowana była natomiast z funduszy unijnych, pozyskanych w ramach projektu realizowanego przez gnieźnieńskie Starostwo Powiatowe.


Marcin Makohoński

Polecamy