niedziela, 15 września 2019 r.

PONTIFEX - Budowniczy Mostów

Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie przyznał abp. Henrykowi Muszyńskiemu nagrodę „Pontifici – budowniczemu mostów” wraz z zaszczytnym tytułem Pontifexa. Nagrodę i tytuł otrzymuje co roku jedna osoba za zasługi w szerzeniu wartości dobra wspólnego, dialogu i poświęcenia się na rzecz bliźnich. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 24 października w kościele pw. św. Marcina w Warszawie. Na uroczystości obecny był kard. Józef Glemp, Prymas Polski oraz abp Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski. – Winniśmy jak najbardziej scalać to, co jest podziałem, jak najbardziej szukać wspólnoty – mówił w homilii kard. Glemp. – Kiedy łączymy, małe rzeczy stają się wielkimi, a wielkie nabierają Bożej mocy.
Sylwetkę i zasługi Laureata przedstawił w laudacji prof. Władysław Bartoszewski, który przypomniał zasługi abp. Muszyńskiego dla dialogu z judaizmem oraz jego zaangażowanie w działo Zjazdów Gnieźnieńskich.

Abp Henryk Muszyński przyjmując nagrodę dziękował tym, którzy wprowadzili go na drogę budowania pojednania poprzez kierowanie go do poszczególnych zadań.

Nagroda „Pontifici – budowniczemu mostów” ustanowiona została przez zarząd KIK w Warszawie w 2006 roku z okazji 50-lecia istnienia Klubu. Celem nagrody jest uhonorowanie przez środowisko polskiej inteligencji katolickiej osób ukazujących swoim życiem, że wartości dobra wspólnego, dialogu i poświecenia na rzecz bliźnich są nie tylko możliwe do realizacji, ale przynoszą też konkretne, pozytywne owoce.

 

W ostatnim czasie abp. Henryka Muszyńskiego uhonorowało także Polskie Towarzystwo Lekarskie odznaczeniem za ochranianie wartości najwyższej, jaką jest życie ludzkie, za wrażliwość na krzywdę, cierpienie, chorobę i niedostatek, za wiarę w ludzką życzliwość, za dbanie o godność człowieka, a także o honor i prestiż stanu lekarskiego.


Polecamy