poniedziałek, 23 września 2019 r.

Uroczystość przeniesienia relikwii

"Święty Wojciech odpowiedział na wezwanie Jezusa i z odwagą podjął się misji głoszenia Ewangelii. My także jesteśmy do tego wezwani. Mamy głosić Ewangelię i świadczyć o Chrystusie swoim życiem, mimo trudności i przeciwności, jakie napotykamy. Mamy głosić Dobrą Nowinę nie tylko tym, którzy jej nie znają, ale także tym, którzy oddalili się od Kościoła i są obojętni" - mówił bp Wojtuś.

Kaznodzieja przypomniał też, że śladem św. Wojciecha szli i nadal idą inni. Jego brat bł. Radzym Gaudenty, bł. bp Michał Kozal, kapłani pomordowani w obozach koncentracyjnych, wreszcie misjonarze rozproszeni we wszystkich zakątkach świata. Jak dodał, ich zasług dla Kościoła, tak jak zasług św. Wojciecha nie da się przecenić.

Uroczystość przeniesienia relikwii św. Wojciecha obchodzona była w archidiecezji gnieźnieńskiej od XII wieku. Wyłączono ją z kalendarza liturgicznego dopiero w 1974 roku, w wyniku reform Soboru Watykańskiego II. Przywrócono w 2000 roku, dzięki usilnym staraniom abp. Henryka Muszyńskiego, któremu zależało na jak najbardziej uroczystym uczczeniu milenium śmierci i kanonizacji patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej.

(KAI)

Polecamy