poniedziałek, 17 lutego 2020 r.

Oświadczenie abp. Henryka Muszyńskiego w sprawie publikacji ,,Głosu Wielkopolskiego”

Jestem zdziwiony i zbulwersowany, zarówno formą, jak i treścią, artykułu opublikowanego w ,,Głosie Wielkopolskim” o kard. Stanisławie Dziwiszu – stwierdził abp Henryk Muszyński. Jak podkreślił, wspomniany tekst zestawia w dowolny sposób różne fakty i świadczy o całkowitej nieznajomości realiów watykańskich jego autorów.
Oto pełna treść oświadczenia abp. Henryka Muszyńskiego:

Jestem zdziwiony i zbulwersowany, zarówno formą, jak i treścią, artykułu opublikowanego w ,,Głosie Wielkopolskim” o kard. Stanisławie Dziwiszu. Zestawia on w sposób dowolny różne fakty i wydarzenia, z różnych czasów i miejsc i zawiera szereg pomówień, insynuacji i domysłów, które godzą w dobre imię, cieszącego się powszechnym szacunkiem i autorytetem ks. kard. Dziwisza, a także godzą w dobro Kościoła.

Artykuł grzeszy ponadto całkowitą nieznajomością realiów watykańskich. Sprawy, o którym mówi wspomniany artykuł pozostają bowiem w kompetencji określonych dykasteriów watykńskich. Bulwersujące są wyrażenia, jak ,,bohater największego skandalu obyczajowego”, czy ,,kneblowanie ust”. Przypominają one jak żywo, język ubecki.

Sprawa jest tym boleśniejsza, ze artykuł ukazał się w przededniu prezentacji zapowiedzianej książki ks. kard. Dziwisza. Mam wiary bardzo dużo, ale trudno mi uwierzyć, że ta zbieżność, to tylko przypadek. Szkoda wielka, że gazeta, która cieszyła się dotychczas, przynajmniej w Wielkopolsce, stosunkowo dobrą opinią , wpisuje się tak wyraźnie w nową i aktualną kampanię antykościelną.

Wysłuchała Bernadeta Gozdowska

Polecamy