niedziela, 15 września 2019 r.

Zawierzyć Bogu życie naszych rodzin

3 stycznia br. w kościele poklasztornym pw. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu odbyło się modlitewne spotkanie rodzin.

Na uroczystą Mszę św., której przewodniczył bp Bogdan Wojtuś, zostały zaproszone pary małżeńskie obchodzące w tym roku okrągłą rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa, rodzice dzieci, które w ubiegłym roku przyjęły chrzest oraz tych, które w tym roku przystąpią do I Komunii św. W Eucharystii uczestniczyła również młodzież gimnazjalna przygotowująca się do przyjęcia sakramentu bierzmowania oraz uczniowie szkół średnich uczestniczący w katechizacji przedmałżeńskiej.
W wygłoszonej homilii bp Bogdan Wojtuś wskazał między innymi na potrzebę kształtowania życia rodzinnego w duchu świadomego i ufnego zawierzenia Panu Bogu. – Małżeństwa i rodziny chrześcijańskie muszą dziś świadomie zawierzyć swe życie Bogu i codziennie Go odkrywać – mówił Ksiądz Biskup. – Gdy przychodzą różne trudne dni, ofiarujcie je samemu Bogu. On będzie was zawsze wspomagał. Bóg bowiem pragnie, aby nasze rodziny były święte. Stanie się tak, jeśli naśladując Świętą Rodzinę, postawimy na pierwszym miejscu Boga i Jego wolę
Po homilii małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie, a na zakończenie Mszy św. indywidualnie podchodzili do Księdza Biskupa, aby otrzymać okolicznościowe błogosławieństwo. Przyrzeczenia małżeńskie odnowiło ponad 50 par, z których najstarsza przeżyła razem przeszło pół wieku. Po zakończeniu uroczystej Eucharystii małżonkowie udali się do klasztornego refektarza, gdzie podzielili się opłatkiem i zasiedli przy wspólnym stole. To prawdziwie rodzinne spotkanie przedstawicieli różnych pokoleń stało się doskonałą okazją do swobodnych rozmów, dzielenia się doświadczeniami z własnego życia oraz refleksji nad przemianami, jakie zachodzą aktualnie w życiu społecznym i rodzinnym. Tego samego dnia Ks. Biskup spotkał się także z doradcami życia rodzinnego z dekanatu Wągrowiec, którzy otrzymali materiały do prowadzenia spotkań z narzeczonymi oraz rozmawiali o swojej pracy w poradnictwie rodzinnym.

Marcin Makohoński

Polecamy