wtorek, 7 lipca 2020 r.

Mądrze spoglądajmy w przeszłość

Radiowe alarmy, naloty i bombardowania – tak 68 lat temu przywitał Polaków ranek 1 września. O godzinie 4.45 z niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein” padły pierwsze strzały w kierunku Westerplatte – polskiego skrawka w Wolnym Mieście Gdańsku. Kilka minut wcześniej bomby spadły na szpital w Wieluniu. Tak rozpoczęła się II wojna światowa.

 

     Uroczyste apele, dyskusje oraz Msze św. w intencji pokoju na świecie – w ten sposób w minioną sobotę uczczono rocznicę agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę. W Gnieźnie główne uroczystości rocznicowe odbyły się pod pomnikiem Obrońców Niepodległej Ojczyzny przy ulicy im. Tadeusza Kościuszki. Składane tego dnia wieńce i znicze były dopełnieniem słów wspominających pamięć nie tylko tych wszystkich, którzy polegli w wojnie obronnej 1939 roku, ale również tysięcy żołnierzy i osób cywilnych, w bestialski sposób zamordowanych przez żołnierzy sowieckich.

     W Inowrocławiu ofiary pamiętnego dnia 1 września uczczono modlitwą podczas Mszy św. sprawowanej w kościele pw. św. Barbary i św. Maurycego. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. ppłk Józef Michalik, kapelan 2 Pułku Komunikacyjnego w Inowrocławiu. W wygłoszonym słowie Bożym przypomniał on, że pamiętne wrześniowe dni były wielką próbą dla Polaków, którzy godnie oddawali swe życie dla dobra Ojczyzny. Po Mszy św. w uroczystym pochodzie inowrocławianie przemaszerowali pod Pomnik Obrońców Inowrocławia. Tam z udziałem kompanii honorowej Garnizonu Inowrocław i orkiestry górniczej odbyła się manifestacja patriotyczna. Podobnie jak w Gnieźnie, także i tutaj złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Modlitwie pod pomnikiem przewodniczył ks. prałat Franciszek Resiak.

    

 

Marcin Makohoński

Polecamy