poniedziałek, 16 września 2019 r.

Bazylika w Inowrocławiu

W niedzielę 13 lipca w kościele pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu abp Henryk Muszyński odprawił uroczystą Mszę św. z okazji nadania temu kościołowi tytułu bazyliki mniejszej. To czwarta bazylika w naszej archidiecezji, obok gnieźnieńskiej Katedry i kościołów w Trzemesznie oraz Kruszwicy.

Starania o nadanie inowrocławskiej świątyni tytułu bazyliki trwały dwa lata. Pierwszym krokiem była prośba księdza proboszcza parafii, ks. kan. Tadeusza Kościelnego, skierowana do arcybiskupa gnieźnieńskiego. Następnie opinię wydała Konferencja Episkopatu. Potem prośba trafiła do Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Rzymie. 10 Kwietnia, pozytywnie rozpatrzona prośba z podpisem papieża Benedykta XVI wróciła do Polski.

Podziw i sympatia
– Ten kościół – mówił abp Muszyński podczas niedzielnych uroczystości – od zawsze budził mój podziw i sympatię. Ta romańska świątynia, która sięga czasów św. Wojciecha, sięga przecież jednocześnie najgłębszych fundamentów chrześcijaństwa w Polsce. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się to tego, że możemy tu dziś razem świętować.

Szczególna łączność
– Nasz kościół został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej – mówi ks. kan. Tadeusz Kościelny. – Tytuł bazyliki oznacza dla nas nawiązanie szczególnej łączności ze Stolicą Apostolską. Mamy prawo używania papieskiego znaku kluczy na chorągwiach procesyjnych, szatach liturgicznych i pieczęci bazyliki. Na tytuł bazyliki kościół zasłużył przede wszystkim swoją architekturą i godnością. Wielką rolę w tym dziele odegrali bp Antoni Laubitz i niemiecki architekt Juliusz Kothe, którzy podnieśli kościół z gruzów tak, że popularna „Ruina” stała się najcenniejszym zabytkiem Inowrocławia.

O historii
Na wstępie niedzielnych uroczystości Dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, p. Janina Sikorska, przypomniała historię inowrocławskiego kościoła, który wzniesiony został na przełomie XII i XIII wieku. Ten jeden z najpiękniejszych romańskich kościołów w Polsce w 1834 roku zniszczony został przez pożar. Długie lata nieodbudowany, nazwany został przez mieszkańców Inowrocławia „ruiną”. Dziś pięknie odbudowany i odrestaurowany cieszy wszystkich mieszkańców. Wśród pięknego wystroju wnętrza szczególnie wyróżnia się złota mozaika, która jest rzadkością w romańskich świątyniach.

Polecamy