piątek, 3 lipca 2020 r.

Spotkanie organistów Archidiecezji Gnieźnieńskiej

W dniu Świętej Cecylii, patronki muzyki kościelnej odbyło się w Gnieźnie spotkanie organistów Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Rozpoczęła je konferencja oraz warsztaty, poprowadzone przez ks. Piotra Kotowskiego, przewodniczącego Archidiecezjalnej Komisji ds. Śpiewu, Muzyki Kościelnej i Służby Liturgicznej, ks. prof. Ryszarda Figla, wieloletniego dyrektora studium organistowskiego i duszpasterza organistów oraz ks. Dariusza Sobczaka, który od niedawna prowadzi Prymasowski Chór Katedralny i studium muzyczne dla organistów.
Muzycy wzięli również udział we Mszy świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. kan. Ryszarda Figla w katedrze gnieźnieńskiej. Uroczystej celebrze towarzyszyły odpowiednio dobrane i wcześniej przygotowane śpiewy liturgiczne. Wymownie zabrzmiały śpiewy mszalne w tonie dawnym oraz części stałe Mszy św., skomponowane przez ks. Brunona Schmidta (1895-1961), kapłana naszej archidiecezji, znawcy śpiewu kościelnego. Istotę piękna i bogactwa posługi organistowskiej podkreślił w homilii ks. prof. Figiel. – Boża miłość przejawia się w naszym zapale, gorliwości i odpowiednim przygotowaniu, którym zagrażają lenistwo i rutyna – mówił kaznodzieja.
Po zakończeniu Eucharystii odbył się koncert muzyki organowej w wykonaniu Ryszarda Superczyńskiego, katedralnego organisty.
Organiści spotkali się również z ks. biskupem Bogdanem Wojtusiem, który podziękował im za ofiarną posługę w parafiach. Podziękowanie było jednocześnie okazją do szczególnych życzeń dla tegorocznych Jubilatów, którymi są: ks. prof. Ryszard Figiel (45-lecie kapłaństwa) oraz organiści, obchodzący jubileusz pracy w kościołach: Mieczysław Szweda (55-lecie), Leszek Kaczmarek (50-lecie), Andrzej Joras (40-lecie) i Tomasz Kucharski (25-lecie).
Bp Bogdan Wojtuś wręczył medal i dyplom „Zasłużony dla Archidiecezji Gnieźnieńskiej” Andrzejowi Jorasowi, organiście parafii farnej w Gnieźnie, w podziękowaniu za 40-letnią sumienną pracę organistowską. Biskupie błogosławieństwo i wspólny śpiew zakończyły spotkanie cecyliańskie.

Polecamy