środa, 8 lipca 2020 r.

Święto Karoliny

„Nie pij mętnej wody” – pod takim hasłem, w nawiązaniu do jubileuszu objawień w Lourdes, w sobotę 15 listopada odbyła się pielgrzymka młodych do Dąbrówki k/Mogilna, gdzie znajduje się kaplica i relikwie bł. Karoliny Kózkówny. Z pielgrzymami spotkał się bp Polak.

Pielgrzymka wpisana była w cykl spotkań „W drodze do Madrytu”, organizowany przez Duszpasterstwo Młodych „Subiaco” z Mogilna. Celem tych spotkań jest dotarcie z przesłaniem Światowego Dnia Młodzieży do wielu młodych ludzi oraz przygotowanie osób, które nie tylko pojadą na w ŚDM w Madrycie, ale również wezmą odpowiedzialność za wyjazd młodzieży ze swoich parafii czy dekanatów, stając się w ten sposób pomocnikami duszpasterzy.
Po krótkim wprowadzeniu duchowym do pielgrzymki młodzi wyruszyli na liczącą ok. 6 km trasę. Po drodze zatrzymywali się na czterech stacjach, na wzór Drogi Jubileuszowej w Lourdes. Towarzyszyła im także modlitwa różańcowa.

– Dlaczego z cnoty czystości świat chce dziś uczynić relikt przeszłości? – pytał w homilii ks. Stanisław Pazdan, proboszcz z Radłowa, miejsca chrztu bł. Karoliny. – Kiedyś edukacja zaczynała się od ortografii, dziś często zaczyna się od pornografii. Nie wolno nam dać się uwiązać na smyczy, która może nasze człowieczeństwo poprowadzić na manowce ludzkiego życia! Stoimy tu przed bł. Karoliną nie tylko po to, żeby się jej przyglądać. Jesteśmy tu dziś, żeby chociaż trochę czystości wnieść do swojego życia, a Karolina jest nam doskonałym przykładem. Powinniśmy jak nasza błogosławiona patronka unikać wszystkiego, co może zagrażać naszej czystości – mówił ks. Pazdan.– Karolina Kózkówna bardzo dbała o swój strój. Zawsze była ubrana ładnie, ale skromnie. A dziś wystarczy popatrzeć na spór wokół mundurków. Problemem nie było uszycie mundurków ładnych i modnych, ale fakt, że mogłyby one zasłaniać gołe pępki czy duże dekolty. Trzeba również odpowiednio wykorzystywać współczesne media. Są one bardzo przydatne, ale mogą także wyrządzić ogromne spustoszenie w naszym życiu. Wołam do was słowami papieża Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, choćby od was nie wymagali i musicie siebie kontrolować choćby inni was nie kontrolowali!”. Trzeba też pamiętać – mówił na koniec ks. Stanisław Pazdan – że dopóki ciągle próbujemy podnieść się z grzechu, jesteśmy zwycięzcami. A jak do dobrej woli dołączy modlitwa, to będziemy w stanie dźwignąć się z każdej sytuacji.

 

Polecamy