środa, 8 lipca 2020 r.

Święto Zgromadzenia Sacre Coeur

W piątek 21 listopada w Pobiedziskach siostry ze Zgromadzenia Sacre Coeur wraz z uczniami prowadzonego przez nie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego przeżywały swoje święto.

21 listopada 1800 roku Magdalena Zofia Barat, założycielka Zgromadzenia, złożyła swoje pierwsze śluby zakonne. To właśnie ten dzień obchodzony jest jako rocznica powstania  Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa. Uroczystej Mszy św. sprawowanej z tej okazji dla Sióstr i całej społeczności szkolnej przewodniczył bp Wojciech Polak.

Zofia Barat urodziła się w grudniu 1779 r. w Joigny, w zamożnej rodzinie, przywiązującej dużą wagę do wykształcenia dzieci. Poród zaczął się przedwcześnie, gdy przerażona matka patrzyła na pożar, który wybuchł w sąsiedztwie. Zofia mówiła, że „ogień dał jej życie” i jako znak miłości Bożego Serca towarzyszył jej przez całe życie. Jako dziewczynka była nieśmiała, ale miała dar szybkiej repliki i trafnych słów. Otrzymała wykształcenie nieporównanie wyższe z tym, jakie było udziałem dziewczynek z jej środowiska. Uczyła się historii starożytnej i nowożytnej, Pisma św., łaciny, matematyki, greki, fizyki, hebrajskiego, włoskiego i hiszpańskiego. W czternastym roku życia przyrzekła Bogu dziewictwo. W 1795 r. wyjechała do Paryża. Uczyła dzieci ze swojej dzielnicy, myśląc jednocześnie o życiu zakonnym, które łączyłoby kult Najświętszego Sakramentu z wychowaniem dziewcząt. 21 listopada 1800 r. Zofia Barat poświęciła się Sercu Jezusa, składając śluby zakonne. Rok później, 13 listopada 1801r., powstała pierwsza wspólnota, złożona z niej i dwóch dziewcząt: był to początek nowej formy życia zakonnego apostolskiego.
Mimo wyczerpujących obowiązków przełożonej, Zofia nigdy nie zaniechała pracy wychowawczej. Układała plany naukowe i wychowawcze. Jej koncepcja wychowania opierała się na dyscyplinie zewnętrznej przy zachowaniu rodzinnej atmosfery, na poważnym traktowaniu obowiązków, wysokim poziomie nauczania, duchu zdrowej religijności i klimacie radości.
Magdalena Zofia Barat zmarła 25 maja 1865 r. W chwili jej śmierci Zgromadzenie liczyło 88 domów i 3,5 tysiąca sióstr, pracujących w 15 krajach Europy, Afryki i obu Ameryk. Jej kanonizacja miała miejsce 25 maja 1925 r. Założone przez nią Zgromadzenie liczy dziś prawie 4 tysiące zakonnic pracujących w 40 krajach na 5 kontynentach.

 

Polecamy