czwartek, 2 lipca 2020 r.

40 godzin adoracji w Strzelnie


Od 3 do 5 lutego w parafii pw. Świętej Trójcy w Strzelnie trwało nabożeństwo 40-godzinne. W adoracji Najświętszego Sakramentu uczestniczyli mieszkańcy miasta, a Mszę św. na zakończenie odprawił bp Wojciech Polak.

Tradycja 40-godzinnego nabożeństwa wywodzi się z wieku XIII, kiedy kształtował się kult Najświętszego Sakramentu poza Mszą św. Jego długość nawiązuje przede wszystkim do czasu, jaki Jezus Chrystus spędził w grobie. Liczba 40 jest również nawiązaniem do biblijnych obrazów potopu, wędrówki Izraela do Ziemi Obiecanej, czy postu Jezusa na pustyni.

– Pamiętam, że jako mały chłopiec i ministrant chodziłem na takie nabożeństwa, stąd znam ich formę i przebieg. – wspomina ks. kan. Otton Szymków, proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Strzelnie. – Potem w trudnych dla wszystkich czasach komunizmu nabożeństwa te zanikły. Kiedy przybyłem do Strzelna i dowiedziałem się, że nabożeństwa 40-godzinne są tu znane, postanowiłem je kontynuować. To doskonała forma bezpośredniego przygotowania do Wielkiego Postu.

Polecamy