czwartek, 2 lipca 2020 r.

Droga do Sydney

W  mogileńskim klasztorze, w ramach spotkań z cyklu droga do Sydney, od 22 do 24 lutego trwało wielkopostne spotkanie zatytułowane „Gdzie mieliśmy szukać życia poza Bogiem?”. Rekolekcyjne spotkanie poprowadził ks. Tadeusz Jelinek z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, duszpasterz parafii w podkonińskim Żychlinie. Były to prawdopodobnie jedyne w Polsce rekolekcje dla katolickiej młodzieży, prowadzone przez ewangelickiego duchownego.
W piątkowy wieczór miała miejsce droga krzyżowa z rozważaniami brata Rogera z Taizé. Na jej zakończenie rekolekcjonista mówił o krzyżu, który mobilizuje do wzrostu, do przekraczania własnych możliwości. – Krzyż  to przecież „plus” – czyli „więcej” – mówił ks. Tadeusz.
Sobotnie przedpołudnie wypełnione było liurgią godzin i rekolekcyjnymi konferencjami, które były okazją do przyjrzenia się znaczeniu pasyjnej pobożności w tradycji katolickiej i reformowanej. Dopełnieniem konferencji były obszerne fragmenty filmu Philipa Groninga „Wielka cisza”, niezwykłego dokumentu o monastycznym życiu kartuzów z Grande Chartreuse. Był też czas na ciszę i adoracje, na zapoznanie z planowanymi na ten rok wydarzeniami w ECS. Spotkanie zakończył ks. Hubert Nowak, który zaprosił wszystkich na majowy, przedostatni już etap drogi do Sydney.

Polecamy