piątek, 7 sierpnia 2020 r.

Droga Krzyżowa ulicami Gniezna

Mieszkańcy Gniezna uczestniczyli 19 marca wieczorem w Drodze Krzyżowej, która przeszła ulicami miasta. W tym roku rozważania przygotowali wierni z gnieźnieńskiej parafii bł. Jolenty.
Jak co roku nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpoczęło się przy kościele garnizonowym w centrum miasta. Kolejne stacje rozmieszczone były wzdłuż prowadzącej do katedry ulicy Bolesława Chrobrego. Przy Bazylice Prymasowskiej znajdowała się ostatnia stacja – złożenie do grobu.
Mimo przenikliwego zimna i padającego śniegu za krzyżem niesionym przez młodych ludzi podążali licznie wierni ze wszystkich gnieźnieńskich parafii, kapłani, siostry zakonne, reprezentanci stowarzyszeń i organizacji katolickich oraz przedstawiciele władz miasta.
Nabożeństwo skończyło się po zmroku u stóp katedry. Za udział w nim dziękował abp Henryk Muszyński, który udzielił zebranym swojego błogosławieństwa.
„Zmartwychwstanie, do którego się gotujemy, rzuciło jedyne w swoim rodzaju światło na życie i nieśmiertelność. Klęska Jezusa jest klęską pozorną. Umierał jak człowiek, jak każdy z nas, ale zwycięstwo Jego jest nieprzemijające i każdy z nas nosząc zarodek życia otrzymany w chrzcie świętym uczestniczy  w tym zwycięstwie” – mówił metropolita gnieźnieński. Życzył też wszystkim błogosławionych, pełnych pokoju i radości świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Droga Krzyżowa ulicami Gniezna nie była jedyną w archidiecezji gnieźnieńskiej. Pasyjne nabożeństwo odbyło się także w Inowrocławiu, Wrześni, Chodzieży oraz Powidzu, gdzie rozważania zilustrowało oratorium o męce i śmierci Chrystusa przygotowane przez młodzież z miejscowej parafii św. Mikołaja.

Polecamy