piątek, 7 sierpnia 2020 r.

Wielki Czwartek: Msza Krzyżma

Kapłan jest rzecznikiem człowieka wobec Boga i rzecznikiem Boga wobec człowieka – mówił do kapłanów abp Henryk Muszyński podczas Mszy św. Krzyżma sprawowanej 20 marca w katedrze gnieźnieńskiej. Metropolita gnieźnieński dziękował również Bogu za 75 lat życia, które tego właśnie dnia ukończył.

- Jako kapłani jesteśmy rzecznikami ludzi wobec Boga i jednocześnie rzecznikami Boga wobec ludzi. Ksiądz Janusz Stanisław Pasierb powie, że nie jest to sytuacja luksusowa. Pragnienia Boga bowiem rzadko stają się pragnieniami ludzi, a pragnienia ludzi są często bardzo dalekie od dążeń Boga. Pośrodku tego stoi kapłan, który pragnie być wierny zarówno Bogu, jak i człowiekowi i jest rozdarty. To rozdarcie jednak jest znakiem otwartego serca Jezusa Chrystusa, w którym była pełnia miłości Bożej i ludzkiej – mówił abp Muszyński. Przypomniał także kapłanom słowa św. Augustyna, który pytał: Czy pamiętacie, po co zostaliście posłani?” I słowami Ojca Kościoła odpowiedział: po to by umacniać słabych w wierze, małodusznych pocieszać, chorych nawiedzać, pouczać niedoświadczonych, leniwych pobudzać do pracy, uśmierzać wiodących spory, ubogim pomagać, będących w ucisku starać się uwolnić, dobrych pochwalać, złych cierpliwie znosić, a wszystkich kochać. – Zapytamy, czy to nie nazbyt wiele? Czy to nie jest przypadkiem jakieś nieporozumienie? A Pan Nasz nam odpowie: Jeżeli tak sądzisz, to jest to wyraz twojego zmęczenia. Zbytnio zaufałeś sobie, a nie Temu, który cię wezwał i dał ci całą moc Ducha Świętego – mówił metropolita gnieźnieński.

Podczas Mszy św. Krzyżma kapłani odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie, a abp Henryk Muszyński poświęcił oleje: chorych, katechumenów i krzyżmo, które przez cały rok będą służyć przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich oraz przy namaszczeniu chorych. Na początku Eucharystii bp Bogdan Wojtuś odczytał list papieża Benedykta XVI informujący o przedłużeniu abp. Muszyńskiemu posługi arcybiskupiej i metropolitalnej w Gnieźnie o kolejne dwa lata. Złożył także metropolicie gnieźnieńskiemu życzenia z okazji przypadających tego właśnie dnia 75. urodzin oraz obchodzonej 22 marca 23. rocznicy sakry biskupiej i 16. rocznicy podjęcia posługi w Gnieźnie. Dziękując abp Henryk Muszyński prosił wszystkich o modlitwę i duchowe wsparcie.

Polecamy