czwartek, 19 września 2019 r.

Promieniści na Jasnej Górze

Piesza Pielgrzymka Arch. Gnieźnieńskiej - grupy 'promieniste' - dotarła na Jasną Górę we wtorek, 5 sierpnia. Z różnych grup archidiecezji gnieźnieńskiej przyszło do Częstochowy 17 grup. Wędrowało 1145 pielgrzymów, 21 kapłanów, 20 kleryków i 3 siostry zakonne. Koordynatorem pielgrzymki był ks. Rafał Białek. Pątnicy, w zależności od grupy, podążali od 9 do 14 dni. Najstarszy pielgrzym miał 67 lat, a najmłodszy 2 lata. Do pieszych pątników dołączyło ponad 800 pielgrzymów, którzy dojechali 20 autokarami.

 

Na Jasną Górę dotarli pielgrzymi z Inowrocławia (3 grupy), Bydgoszczy (2 grupy), Czerniejewa, Gniewkowa, Gniezna, Janikowa, Janikowa i Solca Kujawskiego, Kruszwicy, Powidza, Strzelna, Witkowa, akademicka z Gniezna, Żnina i Biechowa prowadzona przez paulina o. Marcina Kostkę.

„To jest piękny moment; te 14 dni, jak każdy pielgrzymuje, na ten moment czeka - podkreśla kleryk Wojciech Orzechowski - Ja już wprawdzie wchodzę tutaj już 9. raz, ale za każdym razem jest to dla mnie ogromne przeżycie, ogromna ulga, że doszliśmy cali i szczęśliwi. A widać po minach i po radości pielgrzymów, że jest to faktycznie moment niezwykły dla każdego. Każdy niesie tu swoje troski, radości, kawałek serca. Ten moment wejścia tutaj, do Matki, jest takim wejściem do domu, gdzie czeka dobra Mama, która nas przytula. I stąd ta radość”.

Marcin Buzała z całą rodziną dojechał na ostatni etap pielgrzymki. „Całą rodziną przyjeżdżamy samochodem, a potem ostatni odcinek idziemy. Jakaś wewnętrzna siła mówi, że co roku trzeba tutaj być, pomodlić się, spojrzeć w oczy Matki”.

Na powitanie pielgrzymki przyjechał bp Wojciech Polak, biskup pomocniczy arch. gnieźnieńskiej. W imieniu Jasnej Góry pątników witał o. Oskar Osiński

„Nazwy tej użył po raz pierwszy na początku lat osiemdziesiątych bp Jan Czerniak, bo z różnych stron, z różnych miast schodziliśmy się promieniami na Jasną Górę. Każda z grup niosła jakąś cząstkę krzyża: fragment ramienia, śrubkę, pasyjkę Pana Jezusa. I dopiero, gdy wszystkie grupy się spotykały, krzyż ten był składany i z nim wchodziliśmy do Kaplicy Matki Bożej” – wyjaśnia ks. Zenon Rubach, który pielgrzymuje z grupami 'promienistymi' do Częstochowy od przeszło 35 lat.

Również z tym roku poszczególne cząstki krzyża złożono w całość na Jasnej Górze, przy wtórze pieśni „Zbawienie przyszło przez krzyż”.

Grupy „Promieniste” Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę mają nowy krzyż pielgrzymkowy. Poprzedni służył pątnikom ponad 40 lat. W czasach komunistycznych niesiono go w kawałkach do Częstochowy i dopiero tam składano w całość, na znak jedności.

Tradycja niesienia części krzyża przez poszczególne grupy 'promieniste' sięga lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to pielgrzymowanie na Jasną Górę napotykało na liczne restrykcje ze strony milicji. Większe grupy pątników uznawane były za nielegalne zgromadzenia i najczęściej zawracane z drogi. Postanowiono więc pielgrzymować w małych grupkach, różnymi trasami i wyznaczonego dnia spotykać się w Częstochowie. To właśnie stąd wzięła się nazwa „Pielgrzymka Promienista”.

„Niestety, lata robią swoje i poprzedni krzyż uległ zniszczeniu przez te lata pielgrzymowania – wyjaśnia ks. Krzysztof Woźniak, kierownik Pieszej Pielgrzymki Arch. Gnieźnieńskiej - Księża przewodnicy i pielgrzymi postanowili ufundować nowy krzyż. W tym roku po raz pierwszy krzyż zostanie złożony tutaj, na Jasnej Górze i tym krzyżem ksiądz biskup pobłogosławi wszystkich pielgrzymów”.

„Ten krzyż jest nowy, uczestniczyłem przy jego poświęcaniu - mówi kleryk Wojciech Orzechowski - Jest to taki niezwykły symbol, pasujący do hasła tegorocznego pielgrzymki: ‘Aby byli jedno’. Myślę, że to składanie cząstek krzyża, które stworzą całość, pokazuje cały Kościół, który pielgrzymuje. To składanie krzyża przepięknie wyraża naszą jedność w Chrystusie przez Maryję”.

Z Janikowa k. Inowrocławia wędrowały 53 osoby, wśród nich kleryk Wojciech Orzechowski z seminarium gnieźnieńskiego. „Idziemy najdłużej z wszystkich grup, bo aż 14 dni – tłumaczy kleryk Wojciech - Nasza grupa jest wyjątkowa, jest grupą integracyjną. Jest z nami chłopak na wózku z porażeniem mózgowym, kilka osób z upośledzeniem umysłowym, idą więc z nami niepełnosprawni, dlatego idziemy dłużej. Jest to specyficzna grupa, gdzie integrujemy się, idą chorzy i zdrowi, młodsi i starsi”.

Przewodnik grupy kruszwickiej ks. Adam Sawicki opowiada: „Wyruszyliśmy z Kruszwicy 28 lipca. Idzie nas 56 osób. W tym roku ciężko nam się szło, to słońce i upały wpłynęły na to. Grupa składa się z młodych ludzi, którzy chcieli się modlić i przeżyć rekolekcje w drodze. Większość jest pierwszy raz”.

„W mojej grupie są wspaniali, dobrzy, wartościowi ludzie, którzy ze sobą bardzo dużo niosą – podkreśla o. Marcin Kostka, paulin z Klasztoru w Biechowie - Niosą przede wszystkim młodzieńczy zapał i otwarte serce na Boga i na drugiego człowieka. Przekrój wiekowy jest od 9 lat do 57, osoby ze szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły średniej, studenci, nauczyciele i inne grupy zawodowe, tak, że jest bogactwo ludzi różnych specjalności życiowych”.

Od 2005 roku grupy 'promieniste' pielgrzymują do Częstochowy razem z grupami 'Kolorowymi' pod jednym hasłem i wspólnym programem w ramach Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. Druga część pielgrzymki, grupy 'kolorowe', dorze na Jasną Górę jutro. Wszyscy spotkają sie na wspólnej Mszy św. o godz. 13.30 na Szczycie.

„Piesza pielgrzymka Arch. Gnieźnieńskiej ma ponad 60-letnią tradycję. Od kilku lat ta tradycja jest troszeczkę inna, dlatego, że chodzą grupy ‘promieniste’ i ‘kolorowe’ – tłumaczy ks. Krzysztof Woźniak – Dzisiaj wchodzą grupy ‘promieniste’. Polega to na tym, że z różnych parafii arch. gnieźnieńskiej wychodzą grupy i schodzą się na Jasnej Górze, aby tutaj, na placu złożyć krzyż grup ‘promienistych’. Na drugi dzień wchodzą grupy ‘kolorowe’, które wychodzą wspólnie z Gniezna od grobu św. Wojciecha”.

o. Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com

Polecamy