środa, 3 czerwca 2020 r.

Młodzież z Krzyżem SDM pod papieskim balkonem

3 czerwca wieczorne spotkanie młodych rozpoczęło się o godz. 19 na gnieźnieńskim Rynku powitaniem i procesją z Krzyżem Światowych Dni Młodzieży do Katedry, a zakończyło po godz. 22 pod balkonem Rezydencji Arcybiskupów, z którego 30 lat temu papież Jan Paweł II po raz pierwszy w tej formie spotkał się z Polakami.

Swoje przesłanie do młodych zgromadzonych w Katedrze skierował również abp Henryk Muszyński, Metropolita Gnieźnieński. - Mówienie o narodowych korzeniach, o tożsamości narodowej, o prymasie Hlondzie, to były słowa skazujące na banicję, słowa przeciw temu wszystkiemu, co próbował wmówić nam socjalizm. A Jan Paweł II nawoływał, by naród pozostał duchowo niepodległy – i zaintonował „Jeszcze Polska nie zginęła…”! Wszystko to brzmiało jak ogromna prowokacja przeciw tym, którzy deprecjonowali to, co chrześcijańskie, którzy nazywali wiarę zabobonem. Wierzyłem, że to imperium runie – ale nie sądziłem, że tego czasu doczekam.Jesteście spadkobiercami tego wielkiego dziedzictwa i wierzę, że nie zawiedziecie.
Po chwili cichej modlitwy wokół Krzyża ŚDM wszyscy przeszli przed Rezydencję, pod którą zrobiło się kolorowo od flag i transparentów. Z balkonu, z którego 30 lat temu przemawiał Jan Paweł II, głos zabrali wszyscy gnieźnieńscy biskupi.Na koniec bp Wojciech Polak zaintonował „Liczę na Ciebie Ojcze”, które młodzież natychmiast podchwyciła. - Tak to wtedy brzmiało! Z tego wzgórza! – wołał biskup Polak. Za chwilę zabrzmiała „Barka”, potem następne śpiewy, nie zabrakło nawet „Sto lat” odśpiewanego dla każdego z biskupów, którzy żartowali i śpiewali razem z młodzieżą. Spotkanie zakończyło się Apelem Jasnogórskim i błogosławieństwem, a młodzież do późnego wieczoru miała możliwość indywidualnej cichej modlitwy przy Krzyżu Światowych Dni Młodzieży – darze Jana Pawła II.

za KAIfot. A. Samul

Polecamy