czwartek, 4 czerwca 2020 r.

Rok kapłański w sanktuarium bł. ks. Mariana Skrzypczaka


19 czerwca w uroczystość Serca Pana Jezusa papież Benedykt XVI zainaugurował obchody Roku Kapłańskiego. W archidiecezji gnieźnieńskiej inauguracja tych obchodów odbyła się kilka dni wcześniej, 13 czerwca, podczas trzeciej pielgrzymki kapłanów do sanktuarium bł. ks. Mariana Skrzypczaka w Płonkowie.

W pielgrzymce i uroczystościach w Płonkowie, łączących inaugurację Roku Kapłańskiego i 10. rocznicę beatyfikacji ks. Mariana Skrzypczaka wziął udział bp Wojciech Polak oraz kapłani z dekanatów trzemeszeńskiego, rogowskiego i żnińskiego.

- Przed trzydziestoma laty mówiąc do nas, kapłanów, Jan Paweł II bez niepotrzebnych niedomówień zauważył, że przecież zdajemy sobie sprawę, że z ludzi jesteśmy wzięci, że mamy też ludzkie słabości – przypominał w homilii bp Wojciech Polak. – Wcale nie stawiamy się ponad Ludem Bożym. Jesteśmy tylko z ludu wzięci i dla ludu postawieni. I nieraz głęboko czujemy zawstydzenie wobec ludzi świeckich, gdy widzimy, jak bardzo oni dążą do świętości, jak bardzo od siebie wymagają, ile z siebie dają! Myślę, że to uczucie jest i nam bliskie, zwłaszcza tutaj, przy relikwiach naszego Błogosławionego Współbrata w Kapłaństwie, który ukazuje nam ciągle jakże wymagającą drogę ku świętości.

- Współbracia Kapłani! – mówił dalej bp Polak. –  Warto zauważyć, że żyjąc w cywilizacji niewierności, łamanego słowa, złamanych przyrzeczeń trzeba i nam wprost walczyć o naszą wierność. A wierność (…) zaczyna się od świadomości własnej kruchości i przyznawania się do każdej, choćby najmniejszej niewierności. Czyż poważną próbą naszej wierności Chrystusowi nie jest, oprócz dotrzymywania danego słowa, również powstrzymanie się od odwetu czy miłość, która dosięga nie tylko tych, którzy nas miłują? My, księża (…) musimy pracować nad swoją dojrzałością emocjonalną, by nie ranić ludzi (…) Jeżeli wierni poczują się kochani, przyjmują z wdzięcznością prawdziwe, choć trudne słowa księdza.

Polecamy