poniedziałek, 25 maja 2020 r.

Wielkie dziękczynienie

Uroczysta Eucharystia dziękczynna za pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w 30 rocznicę jego pobytu w Gnieźnie rozpoczęła się w południe w Katedrze. Mszy św. przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp. Wśród zaproszonych gości znalazł się również abp senior Tadeusz Gocłowski z Gdańska oraz ks. prof. dr hab.  Piotr Mazurkiewicz, sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej.
Homilię podczas uroczystości wygłosił abp Henryk Muszyński, Metropolita Gnieźnieński. - Ewangelia jest zadaniem, które wciąż pozostaje do wypełnienia! Ewangelia jest programem dla wszystkich pokoleń, od św. Wojciecha aż po nasze czasy - mówił abp Muszyński. -  Ewangelia nigdy nie może zamilknąć! Właśnie w ten sposób wciąż idziemy ku przyszłości! Stajemy dziś przy relikwiach św. Wojciecha, by uprosić moc bycia wiarygodnymi świadkami Ewangelii. Niech nasze życie, nasze serce, czyny i modlitwa będą jednością, byśmy byli znakiem Ewangelii w świecie.
- Jestem wdzięczny za zaproszenie mnie tutaj – mówił na zakończenie Mszy św. Prymas Polski kard. Józef Glemp. - Pozwólcie, że powrócę pamięcią do tego wydarzenia sprzed 30 lat. Byłem wówczas młodym biskupem na Warmii. Przyjechałem wcześnie rano do Gniezna i w wielkim tłumie szedłem na gębarzewskie błonia. Kiedy Jan Paweł II wysiadł z helikoptera, witały go oklaski i łzy. A on, jeszcze w drodze do podestu, z którego miał przemówić, wymknął się z otaczającego go szeregu księży i biskupów i podszedł najpierw do młodzieży: chciał się spotkać z żywym, młodym Kościołem!

za KAI


fot. ks. Paweł Kowalski, kl. Mariusz Zawadzki

Polecamy