piątek, 28 lutego 2020 r.

Nowy "Przewodnik Katolicki"

Najbliższy numer „Przewodnika Katolickiego” ukaże się w odświeżonej, bardziej nowoczesnej szacie graficznej. Wraz ze zmianą layoutu zmienia się nieco profil gazety. Będzie więcej materiałów dla rodzin i o rodzinie. Jak informuje redaktor naczelny pisma, ks. Dariusz Madejczyk zmiany podyktowane są oczekiwaniami, jakie względem gazety mają jej dotychczasowi i potencjalni czytelnicy.
- Zleciliśmy przeprowadzenie specjalnych badań i na ich postawie wprowadziliśmy modyfikacje zarówno w linii programowej naszego pisma, jak i w jego grafice. Mam nadzieję, że wprowadzone zmiany zostaną pozytywnie przyjęte przez naszych stałych czytelników i zachęcą do sięgnięcia po Przewodnik Katolicki osoby, które wcześniej go nie czytały – mówi ks. Madejczyk.

Nowy layout gazety jest bardziej przejrzysty, czytelny i stonowany kolorystycznie. Teksty ilustrowane będą większymi zdjęciami i dzielone wybiciami. Wszystko po to, by – jak tłumaczy redaktor naczelny – czytelnik od razu zorientował się jakie treści znajdzie na konkretnej stronie i w konkretnym artykule. Nowa będzie także winieta pisma. Wraz ze zmianą szaty graficznej zmienia się nieco profil pisma. Obok znanych już czytelnikom stałych działów podejmujących temat wiary, Kościoła w Polsce i świecie, społeczeństwa i kultury pojawi się tzw. przewodnik życia rodzinnego, w którym coś dla siebie znają całe rodziny.
„Przewodnik Katolicki” w nowej szacie ukaże się, 20 grudnia, w ostatnią niedzielę Adwentu. Jednym z głównych tematów będzie powrót tytułu Prymasa Polski do arcybiskupa gnieźnieńskiego.
Wydawany w Poznaniu „Przewodnik Katolicki” jest najstarszym czasopismem kościelnym w Polsce. Pierwszy numer gazety ukazał się 17 stycznia 1895 roku z inicjatywy ówczesnego arcybiskupa gnieźnieńskiego i poznańskiego, Floriana Stablewskiego. Na przełomie XIX i XX wieku pismo odegrało ważną rolę w obronie polskości i katolicyzmu na ziemiach zaboru pruskiego. Wychodziło także nieprzerwanie w PRL-u, kiedy wiele podobnych czasopism musiało zakończyć działalność.
Od kilku lat prócz edycji ogólnopolskiej tygodni posiada także cztery mutacje: metropolii poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji bydgoskiej i diecezji włocławskiej.

Polecamy