środa, 26 lutego 2020 r.

Warsztat św. Józefa

Od początku Adwentu w kościele ojców franciszkanów w Gnieźnie wre ciesielska praca. Każdego ranka po Roratach przy ustawionym w kaplicy św. Maksymiliana warsztacie św. Józefa pracują uczestniczące w nabożeństwie dzieci. Strugają pasterską laskę i odliczają dni do Bożego Narodzenia. – Warsztat to taki nasz pomysł na zachęcenie najmłodszych do uczestniczenia w Roratach. Co ciekawe zainteresowani są nie tylko chłopcy. Z równym zapałem za narzędzia chwytają także dziewczynki – mówi o. Mateusz Stachowski z gnieźnieńskiego klasztoru franciszkanów.
Warsztat wymyślił o. Tadeusz Pytka, który pracował przy nim z dziećmi w pierwszym tygodniu Adwentu. To wówczas zaczęto strugać pasterską laskę, która będzie niesiona do ołtarza jako jeden z darów podczas Mszy św. pasterskiej w Boże Narodzenie. Przy warsztacie budowana jest także drabina. Przybijany każdego ranka szczebel to jeden dzień Adwentu. Jak mówi o. Mateusz dla dzieci drabina ta jest także symbolem naszej drogi do nieba i jednocześnie czymś, co ułatwi Panu Jezusowi zejście na ziemię.
Gnieźnieńscy franciszkanie z myślą o najmłodszych i ich rodzicach przygotują także na gnieźnieńskim Rynku żywą szopkę. Jej oficjalne otwarcie połączone ze wspólnym kolędowaniem zaplanowano na pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Zapraszamy.

Polecamy