środa, 12 sierpnia 2020 r.

Niedziela Palmowa

Blisko 800 młodych z różnych parafii archidiecezji gnieźnieńskiej przyjechało do Gniezna, by wziąć udział w diecezjalnych obchodach XXIV Światowego Dnia Młodzieży. Spotkaniu przyświecało wyznanie św. Pawła z pierwszego listu do Tymoteusza: „Złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym”.
Jak co roku młodzi najpierw wzięli udział w spotkaniach ewangelizacyjnych. Później przeszli do Doliny Pojednania, gdzie odbył się przegląd i poświęcenie palm. Kolejnym punktem obchodów była Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej, do której młodzi udali się w procesji niosąc palmy oraz przywiezione z sobą transparenty i Księgę Listów św. Pawła, które kilka miesięcy temu własnoręcznie przepisali.
W homilii metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński mówił, że nadzieja jest najgłębszą istotą ludzkiego życia. - Tyle mamy życia, ile mamy nadziei. Oczywiście w młodym wieku człowiek patrzy przede wszystkim na te bezpośrednie, bliskie nadzieje i ma do tego prawo. Przecież właśnie wtedy robi projekt swojego życia, dokonuje najważniejszych wyborów - tłumaczył. - Tak, młody człowiek potrzebuje tych krótkich nadziei! Ale prócz nich, jak pisze w orędziu do młodych papież Benedykt XVI, potrzebna jest także wielka nadzieja, która pozwoli przezwyciężyć wszystkie trudności i przeciwności naszego życia” - mówił abp Muszyński. Przestrzegał również, że jeżeli ktoś poprzestanie wyłącznie na tych małych, zwyczajnych nadziejach, to musi być przygotowany na to, że spotka go w życiu rozczarowanie. Jedyną nadzieją, która nigdy nie zawodzi i nie gaśnie - wyjaśniał - jest Jezus Chrystus. - On jeszcze nigdy nikogo nie zawiódł. Psalmista powie – błogosławieni, którzy położyli swoją nadzieję w Panu. Odnawiamy tę nadzieję, abyśmy coraz pełniej, każdego dnia od nowa, mogli stać się uczestnikami szczęścia, które jest mocniejsze niż wszystkie cierpienia i smutki świata – mówił metropolita gnieźnieński.

Podczas tegorocznych obchodów Światowego Dnia Młodzieży odbył się maraton biblijny, podczas którego młodzi czytali Listy w. Pawła Apostoła. Zorganizowano go 4 kwietnia w sześciu gnieźnieńskich kościołach, w seminarium duchownym oraz w domu sióstr szarytek. Lektura zakończyła się o godz. 21 Apelem Jasnogórskim. Przedsięwzięcie było kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy „Skryba św. Pawła”, w ramach której młodzież przepisała blisko 100 rozdziałów pism Apostoła Narodów.
W tym roku w ramach obchodów zorganizowano także zbiórkę krwi. Pod rezydencją arcybiskupów gnieźnieńskich przez całe przedpołudnie stał specjalny autobus, w którym można było honorowo oddać krew.

Polecamy