piątek, 18 września 2020 r.

Odnawiają małżeńskie przyrzeczenia

 

 

 

Stało się już tradycją, że przy okazji noworocznych spotkań bp. Bogdana Wojtusia z Doradcami Życia Rodzinnego w kilkunastu parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej organizowane są uroczyste Msze św., podczas których małżonkowie odnawiają swoje przyrzeczenia małżeńskie. Nie inaczej było na przełomie ubiegłego i obecnego roku. Ślubną przysięgę powtórzyły pary małżeńskie z Chodzieży, Wągrowca, Wrześni, Orchowa, Inowrocławia, Pobiedzisk, Murowanej Gośliny, Gniezna, Rogowa, Pyzdr i Rogoźna. Ostatnie spotkanie zaplanowano w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Wylatowie.


Do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich zapraszane są w szczególności pary obchodzące srebrną i złotą rocznicę ślubu. W niektórych parafiach proboszczowie wysyłają do takich małżeństw imienne zaproszenia, w innych zapraszają osobiście lub po prostu z ambony. Kościół nigdy nie jest pusty. W zależności od wielkości parafii rotę ślubnej przysięgi powtarza od 40 do ponad 200 par małżeńskich. Wiele czyni to w obecności swoich dzieci i wnuków, a niekiedy wspólnie z nimi. – Bywa, że przyrzeczenia małżeńskie odnawiają trzy pokolenia: dziadkowie, rodzice i wnuki. Bywa też, że obecne jest tylko jedno z małżonków, bo drugie jest w pracy, choruje lub po prostu nie mogło lub nie chciało przyjść. W takich razach wiele z tych osób zamiast ręki męża czy żony trzyma w palcach swoją obrączkę – mówi Teresa Niewiadomska, diecezjalna doradczyni życia małżeńskiego i rodzinnego.


Niekiedy powtórne powiedzenie „I ślubuję ci miłość…” bywa trudne. Rzeczywistość weryfikuje wyobrażenia, proza życia przygniata. Po latach małżeństwa słowa te wypowiada się jakby z większym namysłem i odpowiedzialnością, często ze łzami w oczach. Dla wielu ludzi to moment refleksji, bodziec do zrobienia swoistego rachunku sumienia małżeństwa. Dla innych okazja do umocnienia więzi i wyrażenia wdzięczności za obecność tej drugiej osoby, za dzieci, rodzinę, wszystkie dobre i złe chwila. Jak mówi ks. Franciszek Jabłoński z Referatu Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, to moment szczególny, w którym małżonkowie przypominają sobie dzień swojego ślubu i w obecności biskupa oraz wszystkich zebranych deklarują, że w podjętych wówczas przyrzeczeniach pragną wytrwać.

 

Spotkania połączone z odnowieniem ślubów małżeńskich organizowane są w archidiecezji gnieźnieńskiej od 2004 roku. Początkowo odbywały się w 10 parafiach. Dziś ich liczba niemal się podwoiła. Obecnie odbywają się w 17 parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej. Wzrasta także liczba uczestniczących w nich małżeństw. – Na przestrzeni tych 6 lat przysięgę małżeńską odnowiło ponad 10 tysięcy par – mówi ks. Jabłoński. Wyjaśnia również cel przedsięwzięcia. – Chodzi przede wszystkim o podkreślenie wagi małżeństwa jako sakramentalnego związku kobiety i mężczyzny, a także o duchowe umocnienie małżonków. Drugi cel, to promocja działalności doradców życia rodzinnego i zachęcenie małżeństw do zaangażowania w realizowane przez nich zadania – dodaje ks. Jabłoński.


Uczestniczący w spotkaniach małżonkowie otrzymują także indywidualne błogosławieństwo od bp. Bogdana Wojtusia oraz pamiątkę odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Jest także czas na chwilę rozmowy. W tym roku spotkaniom towarzyszyła również wystawa „Otoczmy troską życie – w małżeństwie, w rodzinie”.

 

Polecamy