piątek, 18 września 2020 r.

Rocznica ingresu

 

2 lutego przypada 60. rocznica ingresu do katedry gnieźnieńskiej Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego i warszawskiego, prymasa Polski. W przeddzień tej rocznicy, w niedzielę, 1 lutego (w rocznicę poświęcenia Bazyliki Prymasowskiej w Gnieźnie) sprawowana będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Henryka Muszyńskiego. Eucharystia rozpocznie się o godz. 13. i będzie transmitowana przez TVP Polonia.

Serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału we wspólnej modlitwie.

 

 

Ingres abp. Stefana Wyszyńskiego do katedry w Gnieźnie odbył się niespełna cztery miesiące po śmierci kard. Augusta Hlonda. Papież Pius XII podpisał bullę nominacyjną już 16 listopada 1948 r.

Abp Wyszyński o nominacji dowiedział się oficjalnie dopiero w grudniu 1948 roku. Decyzję papieża przyjął z pokorą i bez wielkiego entuzjazmu. Od początku był świadomy czekających go trudów i obowiązków. Historycy są zgodni, że niemały wpływ na decyzję Piusa XII o mianowaniu bp. Wyszyńskiego następcą kard. Hlonda miała prośba wyrażona przez tego ostatniego na łożu śmierci. Sam Wyszyński – jak pisał później – w chwili, gdy ważyły się jego losy, nic o inicjatywie swojego poprzednika nie wiedział.

Obejmując arcybiskupstwo gnieźnieńskie i warszawskie, nowy prymas wiedział, jak wielka odpowiedzialność na nim spoczywa. Czas pokazał, jak wielkim był mężem stanu, jak zręcznym dyplomatą, jak nieugiętym politykiem i przede wszystkim, jak prawym i w pełni oddanym Bogu kapłanem.

Polecamy