piątek, 18 września 2020 r.

Święta żona i mama

 

 

 

Peregrynacja relikwii św. Gianny wpisana jest w tegoroczny program duszpasterski archidiecezji gnieźnieńskiej. Wciąż zgłaszać się mogą parafie, pragnące przyjąć relikwie u siebie.

Od początku roku relikwie nawiedziły parafię pw. Świętej Trójcy w Gnieźnie, parafię pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana w Gnieźnie i w parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie.

Oprócz relikwii do parafii przyjeżdża również obraz św. Gianny, przy tej okazji można również nabyć obrazki z jej wizerunkiem oraz książki o życiu Świętej.

 

 

Proboszczowie parafii pragnących przyjąć u siebie relikwie powinni zgłaszać się

do ks. Stanisława Talaczyńskiego, tel. kom. 600 237 994.

 

 

 Gianna Beretta Molla urodziła się 4 grudnia 1922 roku w Magenta (prowincja Mediolanu). Była chirurgiem, miała także specjalizację z pediatrii. W swojej pracy zawodowej szczególną opieką otaczała matki, dzieci, ludzi starszych i biednych. W 1955 roku zawarła związek małżeński z inżynierem Pietro Mollą. Rok później urodziła pierwsze dziecko – Pierluigiego, w 1957 roku przyszła na świat Mariolina, a w 1959 roku - Laura. W drugim miesiącu czwartej ciąży, we wrześniu 1961 roku dowiedziała się, że jest poważnie chora, a życie może jej uratować tylko operacja. Interwencja chirurgiczna zagrażała jednak życiu jej dziecka. Gianna odrzuciła możliwość operacji, decydując się na ratowanie dziecka kosztem własnego życia. Kilka dni przed porodem powiedziała mężowi i lekarzom: „Jeśli musi być podjęta decyzja między życiem moim i dziecka, nie miejcie wątpliwości. Zobowiązuję was do wyboru życia dziecka. Ocalcie je”. Rankiem 21 kwietnia 1962 roku Gianna urodziła Giannę Emanuelę. Komplikacje rozpoczęły się krótko po porodzie. Zmarła 28 kwietnia 1962 roku, powtarzając modlitwę: „Jezu, kocham Cię. Jezu, kocham Cię”. Miała 39 lat. W 1994 roku została beatyfikowana, a dziesięć lat później, 16 kwietnia 2004 roku kanonizowana przez papieża Jana Pawła II. Jej mąż mówił o niej: „Była zwykłą kobietą, ale jednocześnie kobietą wielkiej wiary, radosną i pogodną osobą o niezwykle silnej osobowości i z ogromnym pragnieniem życia Ewangelią aż do końca”.

 

Polecamy