niedziela, 23 lutego 2020 r.

Aby trwali jednomyślnie...

Aby trwali jednomyślnie... - to tytuł kolejnego, czwartego już zbioru homilii abp. Henryka Muszyńskiego, prymasa-seniora wygłoszonych w niedziele zwykłe, święta i uroczystości roku liturgicznego cyklu A. Książka właśnie ukazała się na rynku wydawniczym.

Ponieważ cykl A czytań mszalnych rozpoczął się w pierwszą niedzielę Adwentu obecnego roku, książka może być szczególnie przydatna w zgłębianiu mądrości Słowa Bożego, które podaje nam Kościół jako pokarm duchowy na drodze ku wieczności.


Jak czytamy w przedmowie ks. dr. Mirosława Jasinskiego, nowy rok liturgiczny posiada swój własny program, w którym, zgodnie z zaleceniami Episkopatu Polski, kapłani i wierni świeccy mają skupić wysiłek na umacnianiu swojej komunii z Bogiem. Chodzi o odbudowanie wrażliwości na osobową więź z Bogiem, która staje się jedynym właściwym fundamentem pod budowę wspólnoty ludzkiej.


Wspólnota to nie grupa ludzi, którzy spotykają się towarzysko, by oderwać się na chwilę od obowiązków domowych czy zawodowych i pogrążyć się w słodkim, niczym niezmąconym kwietyzmie. Budowanie wspólnoty dokonuje się tylko w trudzie czynu związanego z wypełnianiem ewangelicznych wymogów oraz pełnym ufności trwaniu przy Chrystusie.


Arcybiskup Muszyński, uznany biblista i wieloletni Pasterz Świętowojciechowej Archidiecezji Gnieźnieńskiej, ukazuje w zebranych homiliach nie tylko biblijne podstawy wspólnoty człowieka z Bogiem, ale także piękno Kościoła – Oblubienicy Chrystusa, która jako zgromadzenie wiernych – poprzez kult, modlitwę i współpracę w działaniu – coraz bardziej zbliża się i upodabnia do swego Zbawiciela.

Polecamy