piątek, 28 lutego 2020 r.

Betlejemskie Światło Pokoju dla Prymasa

Prymas Polski otrzymał 16 grudnia od gnieźnieńskich harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. „Światło to nie tylko rozświetla, ale i ogrzewa. Ono symbolizuje Tego, który przyniósł zbawienie wszystkim tym, którzy na Niego czekali, czekają i czekać będą” – powiedział abp Kowalczyk dziękując za ogień z Betlejemskiej Groty.

 

Spotkanie z harcerzami rozpoczęła modlitwa Anioł Pański, którą Prymas Polski każdego dnia odmawia w południe z kapłanami, siostrami zakonnymi i świeckimi pracownikami Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Po niej nastąpiło uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju, które wręczyli Prymasowi harcerze z 6. Szczepu Harcerskiego pod przewodnictwem komendanta Hufca ZHP w Gnieźnie harcmistrza Aleksandra Sekulskiego i komendanta Chorągwi Wielkopolskiej harcmistrza Jarosława Rury.

 

Dziękując za światło z Betlejem abp Kowalczyk przypomniał, że do tej pory odbierał je w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie i każde spotkanie z harcerzami wspomina bardzo miło. Dziś, po raz pierwszy, ogień z Groty Betlejemskiej otrzymał jako Prymas Polski, w mieście św. Wojciecha, kolebce Kościoła i państwa Polskiego.

 

Metropolita gnieźnieński zaznaczył również, że Światło Betlejemskie, które harcerze roznoszą każdego roku z tak wielką ofiarnością i zaangażowaniem spełnia podwójną rolę – nie tylko rozświetla drogę, ale i ogrzewa.

 

„Tak bardzo potrzeba nam tego światła w Polsce – mówił. – Potrzeba nam nie tylko ciepła fizycznego i materialnego, ale przede wszystkim ciepła duchowego, które płynie z miłości Boga i bliźniego. To ciepło w naszych rodzinach uwidacznia się w czasie wieczerzy wigilijnej, podczas wspólnego przeżywania świąt Bożego Narodzenia. Patrząc dziś na to światło mamy nadzieję, że w polskich domach nie zabraknie ciepła płynącego z miłości, która zrodziła się w Grocie Betlejemskiej i która stamtąd promieniuje na cały świat” – dodał Prymas.

 

Metropolita gnieźnieński wręczył również harcerzom słodycze i książki o kard. Stefanie Wyszyńskim, przypominając, że zbliżający się rok 2011 będzie rokiem szczególnego upamiętnienia Prymasa Tysiąclecia w związku z przypadającymi rocznicami: 65. rocznicą jego konsekracji biskupiej, 110. rocznicą urodzin i 30. rocznicą śmierci.

 

Mieszkańcy Gniezna będą mogli zabrać Betlejemskie Światło Pokoju do swoich domów w najbliższą niedzielę. O godz. 8.30 w kościele pw. św. Jerzego odbędzie się modlitewne czuwanie przy płomieniu z Betlejem, o godz. 9.30 rozpocznie się Msza św. z przyjęciem światła, od południa harcerze będą przekazywać światło wszystkim chętnym  w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin i Młodzieży  przy Placu św. Wojciecha. Zapraszamy.

 

Historia Betlejemskiego Światła Pokoju

bgk KAI

Polecamy