piątek, 21 lutego 2020 r.

Inowrocław: urodziny kard. Glempa

W najbliższą sobotę 18 grudnia przypada 81. rocznica urodzin kard. Józefa Glempa. Prymas senior spędzi ten dzień tradycyjnie w rodzinnym Inowrocławiu, gdzie m.in. odprawi Mszę św. w kościele, w którym został ochrzczony.

Kard. Glemp przyjedzie do Inowrocławia już 17 grudnia. Po południu odwiedzi działający od roku Instytut Prymasa Józefa Glempa gdzie wręczy statuetkę „Ku chwale”. W tym roku otrzyma ją zasłużony inowrocławski historyk, pedagog i regionalista Edmund Mikołajczak.

Podczas spotkania odbędzie się także prezentacja książki „Kardynał Józef Glemp. Ostatni taki Prymas” autorstwa Mileny Kindziuk. Zaplanowano również spotkanie opłatkowe z mieszkańcami miasta oraz wernisaż wystawy „Architektura sakralna w kolekcji malarstwa i grafiki ze zbiorów Instytutu Józefa Glempa”.

W sobotę 18 grudnia kard. Glemp odprawi w inowrocławskim kościele Zwiastowania NMP Mszę św. dziękczynną w 81. rocznicę urodzin i chrztu św. W Eucharystii będzie uczestniczył m.in. prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Kard. Józef Glemp urodził się w Inowrocławiu 18 grudnia 1929 r. i w jego bliskości spędził dzieciństwo i młodość. Mieszkał wraz z rodzicami w pobliskiej miejscowości Rycerzewo. Przed wojną uczęszczał do Szkoły Powszechnej w niedalekim Kościelcu Kujawskim. Po wyzwoleniu kontynuował naukę w inowrocławskim Gimnazjum i Liceum im. Jana Kasprowicza. Kiedy tylko może odwiedza rodzinne strony. Od wielu lat spędza w Inowrocławiu rocznicę urodzin.

Polecamy