sobota, 22 lutego 2020 r.

Opłatek z rodzicami misjonarzy

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk spotkał się 8 grudnia z rodzicami misjonarzy pochodzących z archidiecezji gnieźnieńskiej. Dziękując im za trud wychowania podkreślił, iż ich synowie spłacają wielki dług, jaki Polska zaciągnęła przed tysiącem z górą lat w czasie misyjnej działalności św. Wojciecha.

Spotkanie odbyło się po raz 18. Tym razem rodziców i krewnych misjonarzy gościło gnieźnieńskie seminarium duchowne. Obecni odmówili modlitwę różańcową, a później uczestniczyli w Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem abp. Kowalczyka. Eucharystię koncelebrowali: bp Bogdan Wojtuś, ks. Andrzej Graczyk posługujący w Gruzji oraz ks. Franciszek Jabłoński z referatu misyjnego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

Przypominając w homilii misyjną działalność św. Wojciecha, metropolita gnieźnieński wskazał na wielkie dziedzictwo, jakie patron Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej nam pozostawił. Jak podkreślił, Polska stara się dziś za to dziedzictwo odwdzięczyć, wysyłając swoich synów wszędzie tam, gdzie przesłanie Ewangelii nie jest znane. „Jest to niejako spłacanie długu za posługę, jaką św. Wojciech i jego następcy spełniali przed tysiącem lat na naszych ziemiach” – tłumaczył Prymas.

Podziękował również rodzicom misjonarzy za to, iż pomogli swoim dzieciom odkryć powołanie, a później w nim wzrastać. Prosił również o modlitwę i duchowe wsparcie misjonarzy, które – jak dodał - jest równie ważne jak pomoc materialna.

Jak co roku spotkanie było także okazją do przełamania się opłatkiem oraz złożenia sobie świątecznych życzeń. Nie zabrakło także podziękować, wspomnień i chwil osobistej rozmowy.

bgk KAI

homilia Prymasa Polski

Polecamy