niedziela, 23 lutego 2020 r.

Prymas spotkał się z dyplomatami z krajów muzułmańskich

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk spotkał się dziś z ambasadorami i przedstawicielami placówek dyplomatycznych krajów muzułmańskich w Polsce. Wizyta w Gnieźnie miała charakter kurtuazyjny.

Do miasta św. Wojciecha przyjechali ambasadorowie: Algierii, Jemenu, Arabii Saudyjskiej, Albanii, Tunezji, Iranu, Pakistanu i Azerbejdżanu. Obecni byli także przedstawiciele ambasad Maroka, Syrii, Iraku i Indonezji. Wizyta dyplomatów miała charakter kurtuazyjny i nawiązywała do podobnych spotkań organizowanych w latach ubiegłych, gdy obecny Prymas pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego w Polsce i dziekana Korpusu Dyplomatycznego.

„Jest dla mnie wielką radością i przyjemnością, że ambasadorowie i przedstawiciele ambasad krajów muzułmańskich, z którymi spotykałem się przed świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem w Warszawie, zechcieli odwiedzić mnie tutaj, w Gnieźnie. Spotkanie to jest tym cenniejsze, że uczynili to bez specjalnego zaproszenia, zupełnie spontanicznie” – powiedział Prymas.

Przyznał również, że sympatia i życzliwość jest obustronna. On również, w duchu nauczania Jana Pawła II, pozostając wierny swojej religii, starał się towarzyszyć muzułmanom w ich świętowaniu.

„Jan Paweł II wielokrotnie apelował o wzajemny szacunek i dialog. Powtarzał, że człowiek powinien kroczyć drogą dialogu. Niestety prośby papieża bardzo często pozostawały nie wysłuchane, co okazywało się zgubne w skutkach. Ta dzisiejsza wizyta i wszystkie poprzednie to odpowiedź na apele Jana Pawła II, nasz mały wkład w dialog, a dla mnie osobiście także ogromna satysfakcja” – dodał abp Kowalczyk.

W czasie wizyty w Gnieźnie goście spotkali się także z władzami miasta i powiatu. Mieli również okazję zobaczyć słynne Drzwi Gnieźnieńskie oraz zwiedzić katedrę gnieźnieńską.

bgk KAI

Polecamy