sobota, 22 lutego 2020 r.

Archidiecezja gnieźnieńska składa hołd Parze Prezydenckiej


Nabożeństwa żałobne, Msze św., flagi przybrane czarnym kirem, kwiaty i znicze przy fotografiach Prezydenckiej Pary w kościołach, urzędach i w centrach miast i miasteczek. Archidiecezja gnieźnieńska, podobnie jak cała Polska, modli się i oddaje hołd Marii i Lechowi Kaczyńskim oraz wszystkim ofiarom katastrofy w Smoleńsku.

 


W Gnieźnie, przy pomniku Bolesława Chrobrego, gdzie przed miesiącem śp. Lech Kaczyński spotkał się z mieszkańcami miasta, wciąż płoną znicze i pojawiają się nowe kwiaty. Hołd głowie państwa i jego małżonce oddają nie tylko starsi, ale i najmłodsi przyprowadzani przez rodziców, dziadków, przedszkolanki, nauczycieli i wychowawców. O żałobie narodowej przypomina także milczący zwykle dzwon św. Wojciecha, który bije każdego dnia w południe przez dziesięć minut z towarzyszeniem miejskich syren.

 

Znakiem żałoby są również biało-czerwone flagi z czarnymi wstęgami wywieszone w oknach mieszkań, domów, na ulicach, przed urzędami, szpitalami, a także w oknach wystawowych sklepów. Hołd zmarłym oddają także niektórzy kierowcy, przypinając do anten i lusterek czarne wstążeczki. 

 

Biało-czerwone flagi przybrane czarnym kirem zobaczyć można również w całej archidiecezji gnieźnieńskiej przed kościołami i w ich wnętrzach. W niektórych wystawiono także zdjęcia Prezydenckiej Pary. Od soboty we wszystkich trwa nieustająca modlitwa o spokój dusz tragicznie zmarłych w Smoleńsku. W ich intencji sprawowane są Msze św., nabożeństwa różańcowe, nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz nabożeństwa fatimskie.

 

Za ofiary i Ojczyznę modlono się m.in. o północy z 11 na 12 kwietnia w kościele św. Wojciecha w Wągrowcu. W dniu tragedii hołd ofiarom złożono w Inowrocławiu w kościele Zwiastowania NMP, gdzie odprawiona została Msza św. z udziałem przedstawicieli lokalnych władz, wojska oraz harcerzy ZHR. Za ofiary modlono się także 11 kwietnia w inowrocławskim kościele garnizonowym oraz w kościele Chrystusa Miłosiernego podczas odpustu parafialnego.

 

Pamięć tragicznie zmarłych uczczono także w Mogilnie. W sobotniej Mszy św. sprawowanej przez miejscowych księży pod przewodnictwem ks. kan. Andrzeja Panasiuka uczestniczyli mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele władz województwa kujawsko-pomorskiego oraz gmin Mogilno, Strzelno, Dąbrowa i Jeziora Wielkie. W Żninie, w kościele św. Floriana wspominano zmarłych podczas Mszy św. odprawionej w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II oraz w czasie modlitwy różańcowej odmówionej po Eucharystii

 

W parafii św. Mikołaja w Powidzu modlitewne czuwanie w intencji ofiar tragedii poprowadziła w sobotni wieczór młodzież. Po Mszy św. zgromadzeni w kościele uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu, a później w Apelu Jasnogórskim, po którym odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Apel Jasnogórski oraz Msza św. odbyły się także w parafii św. Andrzeja Boboli we Wszedniu, gdzie na znak żałoby uderzono w dzwony. Pamięć tragicznie zmarłych wspominano także w niedzielę we wrzesińskiej farze, gdzie przed Mszą św. odbyły się uroczystości upamiętniające Polaków pomordowanych przed 70. laty w Katyniu.

 

O spokój dusz Prezydenckiej Pary oraz towarzyszących im osób modlono się także w sobotę, niedzielę i w kolejnych dniach w kolegiacie kruszwickiej, w parafiach w Barcinie, Wilczynie, Wylatowie, Imielnie, Budzisławiu Kościelnym, Janowcu Wlkp., Srebrnej Górze, Tucznie. W najbliższych dniach Msze św. odbędą się w Mogilnie, Chodzieży, Mieścisku, Murowanej Goślinie, Wrześni (parafia św. Kazimierza), Piechcinie, Damasławku, Żydowie, Chlewiskach, Popowie Kościelnym oraz w Gnieźnie w parafiach Matki Zbawiciela i bł. Jolenty (Szczegóły na stronie).

 

W niektórych kościołach wierni modlą się codziennie od początku żałoby po wieczornej Mszy św. Jest tak m.in. w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Gnieźnie oraz w parafiach w Grylewie i Kłecku.

 

W uczczenie pamięci ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku włączyła się także młodzież. W dniu tragedii modlitewne czuwanie młodych odbyło się w parafii św. Mikołaja w Powidzu. 12 kwietnia w intencji tragicznie zmarłych oraz za Ojczyznę modlili się uczniowie Gimnazjum w Tucznie. W Inowrocławiu czuwanie modlitewne na skwerze im. Jana Pawła II zorganizowali harcerze ZHR. 14 kwietnia w tych samych intencjach modlić się będzie młodzież Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. gen. dr. R. Abrahama we Wrześni, a 16 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Popowie Kościelnym. 16 kwietnia w parafii bł. Radzyma Gaudentego odbędzie się także modlitwa młodzieży ze śpiewami z Taize.

 

Hołd tragicznie zmarłym oddają także władze miast i gmin. 12 kwietnia wieczorem w gnieźnieńskim Starym Ratuszu odbyła się wspólna nadzwyczajna sesja Rady Miasta i Powiatu Gnieźnieńskiego z udziałem  Prymasa Polski abp. Henryka Muszyńskiego, po której radni złożyli kwiaty pod Tablicą Katyńską przy kościele farnym. W gnieźnieńskim Ratuszu wystawiona jest także Księga Kondolencyjna. Podobna wystawiona jest także w Ratuszu w Inowrocławiu, Mogilnie oraz we Wrześni.

 

bgk KAI

Na zdjęciu Mogilno, kościół pw. św. Jana Apostoła (fot. Krzyżan CMG Media)

 


 

Polecamy