sobota, 22 lutego 2020 r.

Mieszkańcy archidiecezji modlili się w intencji ofiar katastrofy

W archidiecezji gnieźnieńskiej nie ustają modlitwy w intencji ofiar wczorajszej katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Pamięć tragicznie zmarłych uczczono m.in. w Inowrocławiu, Mogilnie, Powidzu, Żninie,  Wrześni, Wągrowcu, Kruszwicy, Chodzieży, Mieścisku. We wszystkich parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej modlono się w intencji ofiar podczas sobotnich i niedzielnych Mszy św. Tragicznie zmarłych wspominano także podczas sobotniej Eucharystii w katedrze gnieźnieńskiej, której przewodniczył bp Wojciech Polak. Relacja także w najbliższym Przewodniku Katolickim.


„Tak bardzo potrzebujemy dziś pociechy. Tak bardzo potrzebujemy dziś słowa Chrystusa Zmartwychwstałego, który przychodzi do nas zalęknionych i przestraszonych, zbolałych i przejętych tym, co się rano stało. Tragicznie zginął Prezydent Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Zginął nasz ostatni Prezydent na wychodźstwie. Zginęło tak wielu znamienitych przedstawicieli życia publicznego. Zginęli biskupi, kapłani, świeccy, zginęli oficerowie Wojska Polskiego, intelektualiści, ludzie kultury. Mamy prawo ich opłakiwać” – mówił w homilii gnieźnieński biskup pomocniczy.

Stwierdził również, przywołując słowa Prymasa Polski abp. Henryka Muszyńskiego, który w drodze z Pragi do Gniezna modli się w intencji ofiar we Wrocławiu, że w obliczu takiej tragedii można byłoby zwątpić, gdyby nie wiara, że żadna ofiara nie jest daremna, gdyby nie wiara, że Jezus zmartwychwstał i żyje.

„Nie zatrzymujmy się więc na pytaniu, dlaczego dziś rano to się stało, ale prośmy dla siebie o wiarę, która prowadzi dalej, która widzi głębiej, która chociaż nie oczywista i prosta, pozwala przeżyć tajemnicę śmierci, każdej śmierci, w nadziei zmartwychwstania” – podkreślił bp Polak.

Wyraził również nadzieję, że narodowa tragedia, jaką jest śmierć Prezydenta RP i tylu znamienitych Polaków przemówi do naszych serc i sumień i po raz kolejny odnowi w nas nowy solidarny zryw i wysiłek podejmowany dla dobra naszej wspólnej Ojczyzny.

Bp Polak przypomniał również, że śp. Lech Kaczyński gościł niedawno w Gnieźnie na VIII Zjeździe Gnieźnieńskim. Podczas swojej wizyty zachęcał mieszkańców miasta, by skorzystali z tego, że żyją w pracowitej Wielkopolsce, by solidarnie budowali przyszłość nie na piaskach, ale na solidnych fundamentach miłości i prawdy i by jedni drugich w tej wspólnej drodze wspomagali.

 

tekst homilii bp. Polaka tutaj http://www.prymaspolski.pl/index.php?action=fullnews&id=69 

 

W intencji ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku modlono się także w kościele Zwiastowania NMP w Inowrocławiu, w Powidzu, Żninie,  Wrześni, Mogilnie, Wągrowcu oraz innych parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej. Wracający z Pragi do Gniezna prymas Polski abp Henryk Muszyński uczestniczył w Mszy św. w kościele garnizonowym we Wrocławiu, gdzie wygłosił homilię. Kazanie w wersji audio tutaj http://www.prymaspolski.pl/index.php?action=fullnews&id=70

 

bgk KAI


Polecamy