czwartek, 20 lutego 2020 r.

Młodzi u grobu św. Wojciecha


Ponad tysiąc młodych ludzi z różnych zakątków archidiecezji gnieźnieńskiej przybyło dziś do Gniezna w dorocznej pielgrzymce do grobu św. Wojciecha. Wspólnie z nimi przy relikwiach patrona Polski modlił się bp Wojciech Polak.

„Tutaj, u grobu i relikwii św. Wojciecha, możemy wyrazić naszą wdzięczność za jego żywe i pełne mocy świadectwo dane Chrystusowi Zmartwychwstałemu. On dosłownie wypełnił zaproszenie Jezusa, o którym przypomniała nam dzisiejsza Ewangelia i które was dziś przyprowadziło do Gniezna: A kto by chciał Mi służyć, niech idzie za Mną!” – mówił w homilii Mszy św. bp Polak.

 

Nawiązując do powyższego wezwania Jezusa będącego także hasłem przewodnim pielgrzymki zachęcał młodych, by zastanowili się, co ono dla nich konkretnie oznacza.

Przypomniał również, że w tym roku mija 25. lat od pamiętnego listu papieża Jana Pawła II do młodych, którego treścią i motywem przewodnim było inne wezwanie Jezusa: „Przyjdź i chodź za Mną” będące odpowiedzią na pytanie młodzieńca: „Nauczycielu Dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?”

 

Jan Paweł II komentując odpowiedź Jezusa napisał wówczas do młodych, że dotyka ona w sercu człowieka czegoś, co sam nazwał życiem w wymiarze daru. Chodzi o to, że odpowiedzieć Jezusowi może tylko ten, kto tak właśnie przeżywa swoje życie, kto rozumie, że jego życie jest darem i to nie tylko dla niego samego, ale także dla innych” – tłumaczył bp Polak.

 

Dodał również:


 

 

„Nieraz zadajecie mi pytanie: proszę księdza, jak odkryć swoje powołanie; jak się przekonać, że właśnie do tego jestem powołany, że to jest moje życiowe powołanie? Podstawowa odpowiedź jest taka: staraj się być w życiu darem dla innych, a sam Jezus wskaże Ci drogę Twojego powołania” – mówił bp Polak, prosząc jednocześnie, by młodzi nie zagłuszali Bożego wezwania, które dociera do ich serc, ale pozwolili mu się rozwinąć w dojrzałe powołanie.

 

W pielgrzymce uczestniczy młodzież z kilkunastu parafii archidiecezji gnieźnieńskiej. Są grupy z pobliskiego Kłecka Witkowa, Pobiedzisk i Wrześni oraz miejscowości odleglejszych m.in. Chodzieży, Inowrocławia, Miłosławia, Żnina, Wągrowca i Zagórowa. Jest także młodzież z Łukowa z diecezji siedleckiej oraz grupa z diecezji bydgoskiej, która wyruszyła w drogę do Gniezna 22 kwietnia. Z młodymi Polakami modlą się także Czesi z diecezji Hradec-Kralove. 

 

Tradycyjnie w łączności z grupami parafialnymi do Gniezna pielgrzymowali także harcerze, którzy po raz 20. przeszli szlakiem Ottona III i Bolesława Chrobrego z Ostrowa Lednickiego. Dziś wieczorem wszyscy będą uczestniczyć w Nieszporach ku czci św. Wojciech, a później w procesji z relikwiami biskupa-męczennika ulicami miasta. Część grup weźmie także udział w jutrzejszych uroczystościach.

 

 

bgk KAI


 

Polecamy