czwartek, 20 lutego 2020 r.

Prymas: módlcie się za kapłanów

„Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za jakość kapłaństwa” – mówił Prymas Polski abp Henryk Muszyński podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek wieczorem w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie. W homilii metropolita gnieźnieński apelował do wiernych o modlitwę i wspieranie kapłanów w ich posłudze.


„Wszyscy musimy podejmować nowy wysiłek, aby nawet za słabym, ułomnym, grzesznym kapłanem umieć dostrzec działanie Jezusa Chrystusa” – mówił Prymas przypominając, że każdy kapłan pełni swoją posługę z mandatu Chrystusa i Jego mocą.

Wskazując na oczekiwania, jakie względem kapłanów mają wierni świeccy pytał, czy wystarczająco wspierają oni kapłanów w ich posłudze? Czy dopomagają im swoją postawą, modlitwą, by byli kapłanami na wzór i na miarę Jezusa Chrystusa?

„Jakże często rozmowy o kapłanach ograniczają się wyłącznie do opowiadania o śmiesznostkach, by nie powiedzieć słabościach kapłanów. Nikt nie kwestionuje, że kapłani są ułomni, słabi, grzeszni. Tym bardziej jednak potrzebują pomocy, wsparcia i świadectwa wiernych” – stwierdził metropolita gnieźnieński dodając, że każdy dźwiga cząstkę odpowiedzialności za oblicze Chrystusowego Kościoła.

Prosił również: „Dzisiaj, kiedy Chrystus klęka przed człowiekiem, przed nami, my również klękamy razem z Chrystusem, wyznajemy naszą ułomność, wyznajemy naszą słabość i jednocześnie prosimy i błagamy za wszystkich kapłanów, zwłaszcza tych, którzy tej modlitwy potrzebują najbardziej.”

 

bgk KAI

 

Tekst homilii oraz wersja audio tutaj: http://www.prymaspolski.pl/index.php?action=fullnews&id=63

Polecamy