czwartek, 20 lutego 2020 r.

Zaproszenie na Odpust ku czci św. Wojciecha

W dniu 25 marca 2010 r. Kościół Gnieźnieński obchodził 25-lecie sakry biskupiej Prymasa Polski Księdza Arcybiskupa Henryka Józefa Muszyńskiego, Metropolity Gnieźnieńskiego. Uroczystości srebrnego jubileuszu posługi biskupiej Księdza Prymasa pragniemy przeżyć w wymiarze ogólnopolskim w łączności z dorocznym Odpustem ku czci św. Wojciecha, Biskupa i Męczennika, Głównego Patrona Polski, które odbędą się w dniach 24 i 25 kwietnia 2010 r. w Gnieźnie.

 

I. Nieszpory o św. Wojciechu zostaną odprawione w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie w sobotni wieczór, 24 kwietnia, o godz. 19.30. Na zakończenie nabożeństwa Ks. Prymas Henryk Józef Muszyński poświęci stroje dla nowych Braci Towarzystwa Świętego Wojciecha. Po zakończeniu Nieszporów (ok. godz. 20.30) z Katedry wyruszy uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha oraz innych polskich Świętych i Błogosławionych. Procesja przejdzie ulicami Gniezna do kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim.


Po kończącym wieczorne uroczystości wystąpieniu Księży Biskupów z zagranicy, rozpocznie się całonocne czuwanie przy relikwiach św. Wojciecha.


Niedzielna część obchodów świętowojciechowych (25 kwietnia) rozpocznie się procesją, która o godz. 9.20 wyruszy z kościoła pw. św. Michała Archanioła do Katedry.
O godz. 10.00 na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie rozpocznie się uroczysta Msza św. odpustowa, której przewodniczyć będzie Dostojny Jubilat Ksiądz Arcybiskup Henryk Józef Muszyński, Prymas Polski, a Słowo Boże wygłosi Ksiądz Arcybiskup Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski. Po Ewangelii Ksiądz Prymas przekaże Pismo Święte przedstawicielom młodzieży, a po Komunii św. Ks. Arcybiskup Józef Kowalczyk, Nuncjusz Apostolski w Polsce, poświęci i nałoży krzyże misyjne 30-osobowej grupie duchownych i świeckich przygotowująch się do podjęcia w najbliższym czasie pracy apostolskiej na terenach misyjnych. 


Odpust zakończy się II. Nieszporami sprawowanymi w niedzielę o godz. 16.00 w Bazylice Prymasowskiej.

Polecamy