środa, 12 sierpnia 2020 r.

Dzieje Murowanej Gośliny

Niewątpliwie największą atrakcją tegorocznego lata w Murowanej Goślinie będzie już po raz drugi wystawiane – tym razem – podczas dwóch wieczorów (23 i 24 lipca br.) - widowisko plenerowe „Dzieje Murowanej Gośliny” obejmujące tematycznie historię naszego miasta od czasów powstania do II wojny światowej. Patronat nad przedsięwzięciem objął "Przewodnik Katolicki".

Pomysł narodził się ponad 10 lat temu, kiedy to Burmistrz Tomasz Łęcki przebywał z wizytą we Francji, gdzie ujrzał pierwowzór. Na realizację tej idei trzeba było jednak poczekać kolejnych 8 lat. Dwa lata temu do francuskiego Puy du Fou, gdzie odbywa się bodaj największe tego typu widowisko w Europie pojechało z zadaniem podpatrzenia dwóch pracowników goślińskiego Ośrodka Kultury: Marcin Matuszewski i Bartłomiej Stefański. Panów tak urzekło to, co tam zobaczyli, że zaczęli intensywne prace nad przeniesieniem francuskich wzorców na nasz rodzimy grunt.

Do widowiska scenariusz napisał, muzykę skomponował i całość reżyserską ręką opatrzył Marcin Matuszewski. Bartłomiej Stefański przygotował scenografię. W nagraniu muzyki do widowiska udział wzięły goślińskie chóry, Orkiestra Dęta OSP w Murowanej Goślinie. W przedstawieniu grają: aktorzy-amatorzy będący mieszkańcami gminy, grupa rekonstrukcji historycznych złożona z goślińskich pasjonatów militariów, zespoły taneczne z pobliskich szkół oraz tancerze ognia „Beltaine” z pobliskiego Jabłkowa. Jeśli do tej grupy zaangażowanych Goślinian dodać obsługę techniczną – widowisko współtworzy ponad 200 osób.

 

Naturalna sceneria przy kościele św. Ducha, noc, światło, profesjonalne nagłośnienie na pewno zrobią wrażenie na przybyłych, udowadniając, że oto mamy do czynienia z bodaj pierwszym na taką skalę widowiskiem plenerowym w Wielkopolsce.

Wrażenie zrobią na pewno sceny batalistyczne, pirotechnika, wszystko zakończone niecodziennym pokazem fajerwerków. Żar pożaru będzie można odczuć na własnej skórze.

 

Zapraszamy do Murowanej Gośliny w dniach 23 i 24 lipca, początek godz. 22:00 – plac przy kościele św. Ducha w Murowanej Goślinie.

Bilety do nabycia w Ośrodku Kultury (tel. 61 812 21 20), Klubie Osiedlowym „Zielone Wzgórza” (tel. 61 812 36 29) lub przez stronę www.dziejemurowanej.pl

 

Polecamy